A miniszter azt állította: nem biztos, hogy kollégái megszavazzák a következő görög hitelrészletet. Jutta Urpilainen a BusinessWeek beszámolója szerint megemlítette, hogy esetleg az EKB birtokában lévő görög kötvények hasznával segítenék ki az adósságválsággal küzdő tagállamot.
A mai találkozón a eurogroup pénzügyminiszterei mellett részt vesz az IMF delegációja is és míg a valutaalap tovább csökkentené Athén adósságterhét, addig az EKB és a német kormány ellenzi a további adósságleírásokat. A görög gazdaság a harmadik negyedévben 7,2 százalékkal zsugorodott és borítékolható, hogy a tagállamok további kiigazításokat kérnek az újabb hitel fejében. Mint hogy a hitelrészletről az országok parlamentjeinek is szavazniuk kell, legkorábban november 30-án születhet meg a végleges döntés az ügyben, a pénz pedig legjobb esetben december 5-én érkezik meg Athénba. A görög állam a jelen állás szerint legfeljebb az év végéig képes finanszírozni önmagát.
Eközben az EKB igazgatótanácsának tagja, Jörg Asmussen már arról beszél, hogy Athénnak újabb mentőcsomagra lesz szükséges, mivel valószínűtlen, hogy a mostani program 2015-ös lejárat után képes lenne finanszírozni önmagát. A 2010 és 2014 közötti időszakban a megállapodás szerint összesen 240 milliárd eurónyi hitelt kap Görögország. A következő évben a várakozások szerint a GDP 190 százalékára rúg majd az államadósság, vagyis a deficitcél nem teljesül. Asmussen véleményével egyetért német kollégája, a Bundesbank elnöke is, Jens Weidmann úgy véli, hogy az élénk tiltakozás ellenére a magánhitelezőknek el kell fogadniuk egy újabb adósságleírást a görögök részéről.
Athénban eközben arról szólnak a hírek, hogy a kormány ismét átalakul a mai tanácskozást követően. A friss közvélemény-kutatások szerint a görögök kétharmada helyteleníti a kabinet lépéseit, az átalakuló kormány a remények szerint nagyobb támogatást kaphat a parlamentben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.