Az adó-és pénzügyekért felelős államtitkár arról számolt be, hogy Magyarország túljutott a legrosszabb időszakon. Két nehéz éve volt a magyar gazdaságnak, de mára csökkent az államadósság, a kormány helyes adópolitikát követett és most már a növekedésre lehet összpontosítani - mondta.
Pleschinger Gyula szerint nehéz megjósolni, mikor tudja a kormány eléri az ötven százalékos államadóság-szintet, amelyet az elmúlt két évben 85 százalékról 78 százalékra csökkentett, mert ez a világgazdasági növekedéstől függ.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feletti ellenőrzésre vonatkozó kérdésre az államtitkár cáfolta, hogy a kormány erre törekedett volna. "Valójában semmi ilyesmi nem történt. Az MNB mindig független volt" - mondta Pleschinger Gyula. Hozzátette: "a kormány mandátuma négy évre szól, míg a jegybank elnökéé ötre. Ezért fordulnak elő konfrontációk az újonnan választott kormány és a központi bank vezetése között, amelyben még nem volt változás".
Kijelentette, hogy a 2011 végén elfogadott jogszabállyal a magyar kormány nemhogy nem akarta korlátozni a Nemzeti Bank függetlenségét, de még meg is növelte jogosultságait. "Mindenesetre az Európai Bizottsággal együtt átdolgoztuk a törvényt és most úgy tartjuk, hogy a központi bankunk Európában az egyik legjobb" - mondta a magyar államtitkár.
Pleschinger Gyula az európai bankunióról elmondta, hogy annak terve ma már elfogadható Magyarország számára, így csatlakozhatunk a szövetséghez. Az eurozónához való magyar csatlakozás pontos ideje azonban még kérdéses. "A válságból azt a következtetést vontuk le, hogy az országban csak eléggé erős gazdasággal vezethető be a közös európai valuta" - jelentette ki.
Az adó-és pénzügyekért felelős államtitkár szerint ettől az évtől kezdve változások várhatóak a hitelezési piacon: megnő a kereslet, újra lesznek befektetések és lehetséges, hogy 2015-re visszaáll a válság előtti szint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.