Világszerte dél felé indultak a kockázatos eszközök árfolyamai, miután a Fed Nyíltpiaci Bizottságának januári üléséről közzétett jegyzőkönyv alapján sok befektető arra következtetett, hogy az amerikai jegybank a várakozásokhoz képest hamarabb fúj visszavonulót a mennyiségi lazításnak. Tovább rontották a hangulatot az európai gazdaság elhúzódó gyengélkedésére utaló csütörtöki makroadatok.
Az S&P 500 a Fed-jegyzőkönyv közzététele után a kedden elért ötéves csúcsról szerdán 1,24 százalékkal esett vissza, és a csütörtöki kereskedés elején is mínuszban járt. Lefelé mozogtak az európai részvényárak is, a frankfurti, a londoni és a párizsi tőzsde vezető indexe egyaránt közel 2 százalékot esett. Nem volt kivétel a budapesti börze sem: a BUX 1,8 százalékos mínuszban zárta a napot, az OTP árfolyama 2,9 százalékkal csökkent
A hangulat romlására az elsőszámú menekülődevizának számító dollár erősödéssel reagált: az euró/dollár árfolyam a szerda reggeli, 1,343 körüli szintről 1,317-ig ereszkedett, a zöldhasú árfolyamát az USA legfontosabb kereskedelmi partnerei devizáival szemben számszerűsítő Dollar Index 81,03 fölé, háromhónapos csúcsra emelkedett. A kilátások romlására az olaj is gyorsan reagált: a WTI ára a szerdai közel 2 százalékos esést csütörtök délutánig további 1,4 százalékkal fejelte meg, ami tavaly november óta a legnagyobb kétnapos árfolyamcsökkenés.
A (magyar idő szerint) szerda este közzétett Fed-jegyzőkönyv arról tanúskodik, hogy a Nyíltpiaci Bizottság tagjai között erős a megosztottság a havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlási program (mennyiségi lazítás, QE) folytatásával kapcsolatban. „Több tag úgy véli, hogy az eszközvásárlások hatékonyságának költségének és kockázatainak folyamatos nyomon követése ahhoz vezethet, hogy a Bizottság még azelőtt csökkenteni kezdi vagy leállítja a vásárlásokat, mielőtt munkaerőpiacon jelentős mértékű javulás következne be”. Bill Gross, a Pimco társ-vezérigazgatója szerint ez azt jelenti, hogy – amennyiben az USA gazdasága javul – erősödik a piaci hangulatot nagyban javító lazítás kivezetésének kockázata.
A csütörtök délelőtt közzétett európai beszerzési menedzser indexek (BMI) tovább rontották az amúgy is rossz hangulatot. A Markit első becslése szerint az eurózóna kompozit – azaz a feldolgozóipar és a szolgáltatószektor együttes teljesítményét számszerűsítő – BMI-je a januári 48,6-ről három hónapos mélypontra, 47,3-re esett (az 50 alatti értékek zsugorodást jeleznek). A közös pénzt használó blokk GDP-je, amely 2012 utolsó negyedévében az előző negyedévhez képest 0,6 százalékkal csökkent, várhatóan az idei első negyedévében tovább csökken (a Bloomberg február 15-i konszenzusa mínusz 0,1 százalék), és zsinórban a negyedik negyedévet zárja a negatív tartományban. Borúra borút hoztak a szerda délután publikált amerikai makroadatok is, amelyek a friss munkanélküliek számának emelkedéséről, illetve a feldolgozóipari aktivitás gyengüléséről tanúskodtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.