BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Londoni elemzők: rövid távon nem várható unortodoxia

Londoni elemzői vélemények szerint nem valószínű, hogy Matolcsy György azonnal unortodox intézkedéseket foganatosítana a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élén.

Daniel Hewitt, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokra szakosodott vezető elemzője a nemzetgazdasági miniszter MNB-elnöki jelölésének bejelentését kommentálva péntek este azt jósolta, hogy az MNB monetáris politikája egyre inkább "kísérletező jellegűvé" válik. Hewitt szerint valószínű, hogy a magyar jegybank egyebek mellett gazdaságélénkítő célú mennyiségi enyhítéssel egészíti ki a kamatcsökkentési ciklust.
A Barclays vezető londoni elemzője azt is valószínűsítette, hogy az új monetáris tanács az eddigi, lépésenként 0,25 százalékpontról 0,50 százalékpontra gyorsítja az alkalmankénti kamatcsökkentések mértékét, és 4,00 százalékig viszi le a jegybanki alapkamatot a mostani 5,25 százalékról.


Hewitt pénteki előrejelzése szerint a monetáris testület ezen a kamatszinten várhatóan megáll, mivel az enyhítési ciklussal együtt is pozitív reálkamatot kíván fenntartani. 
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszteri kinevezésével kapcsolatban a Barclays londoni elemzője azt jósolta, hogy a tárca új vezetője valószínűleg csak korlátozott mértékben folyamodik újabb unortodox eszközökhöz. Hewitt szerint ugyanakkor nem várható, hogy a már foganatosított ilyen jellegű intézkedéseket Varga Mihály visszavonná.
A Barclays szakértője ennek megfelelően azzal számol, hogy érvényben maradnak a bankokra és az egyes gazdasági szektorokra kirótt különadók.


Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza azt jósolta pénteki kommentárjában, hogy Matolcsy György rövid távon "érzékeny lesz a piaci aggályokra", és nyilván nem akarja, hogy jegybankelnöki tevékenységének kezdetét "markáns piaci eladási hullám" kísérje, ezért várhatóan "megfelelő nyilatkozatokat" tesz majd elnöksége elején.
Ash szerint azonban ha a magyar gazdaság a választások közeledtével sem kap erőre, és ha emiatt a Fidesz támogatottsága a választások megnyerését veszélyeztető mértékben csökkenne, akkor elkerülhetetlennek tűnik, hogy a Matolcsy György vezette MNB az unortodoxia eszköztárához folyamodjék.


A Standard Bank elemzője szerint e forgatókönyv esetén az MNB-alapkamat agresszív csökkentése lenne valószínűsíthető, és az sem lenne meglepő, ha az MNB aktívabban bekapcsolódna az árfolyamkezelésbe.
Timothy Ash szerint a pénteki bejelentés "pozitív oldala" Varga Mihály jelölése a nemzetgazdasági minisztérium élére. Az elemző szerint a piaci szereplők általánosságban úgy tartják, hogy Varga Mihály kinevezésével "biztonságosabb kezekbe" kerül a tárca irányítása.
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott két vezető közgazdásza, Neil Shearing és William Jackson a kormányfő pénteki bejelentését kommentáló értékelésében úgy vélekedett, hogy a fejlemény nyomán az első kérdés a MNB monetáris pályájának további irányával kapcsolatban merül fel.


A ház szakértői felidézik, hogy a piacon elterjedt találgatások szerint az új összetételű monetáris tanács a folytatódó recesszió és a lassuló infláció közepette 4,00 százalékig is leviheti az alapkamatot.
A Capital Economics elemzői szerint azonban ezek a várakozások figyelmen kívül hagyják azt a döntő jelentőségű tényt, hogy a kamatcsökkentési mozgásteret nagyobb mértékben határozzák meg a piaci kondíciók, mint a reálgazdasági helyzet.


A térségi összehasonlításban magas magyarországi kamatszint oka éppen a helyi befektetési eszközökre rakódó, viszonylag magas kockázati felár, és bár a felárak az utóbbi időben csökkentek, ez inkább a globális befektetői hangulat javulását tükrözi, semmint a helyi alapmutatókat.
A Capital Economics londoni elemzői szerint ezt jelzi, hogy a befektetői kockázatvállalási hajlandóság megítélésére is használt VIX volatilitási index és a forintárfolyam az idei év elejéig szoros korrelációban volt. A cég két szakértőjének pénteki elemzéséhez fűzött grafikus kimutatásban ugyanakkor látszik, hogy az euró forintárfolyama és a VIX-index által leírt görbe 2013 elején éles ívben széttartóvá vált. Shearing és Jackson magyarázata szerint a két görbe mozgása közötti kapcsolat megszakadása az új jegybankelnök személyével kapcsolatos piaci aggályokat tükrözte.

A Capital Economics két vezető közgazdásza szerint ha a jelenlegi kedvező befektetői hangulat megfordul, azzal elveszne a kamatcsökkentési mozgástér, sőt az MNB akár kamatemelésre is kényszerülhet a forintárfolyam és a tőkebeáramlás támogatása végett.
A cég elemzői szerint a befektetői hangulatban két fő okból következhet be fordulat: az egyik az euróövezeti válság esetleges újbóli fellángolása, a másik az, ha az MNB az új vezetés irányítása alatt agresszívabb és/vagy az eddigieknél kevésbé szokványos monetáris politikai alapállást vesz fel.
A ház közgazdászai szerint ez utóbbi tényező paradox helyzetet is jelez: minél inkább enyhítésre hajlóvá válik a monetáris tanács retorikája, annál szűkebbé válhat a tényleges enyhítési mozgástér.


Shearing és Jackson mindezt egybevetve közölte: alapeseti előrejelzésük az, hogy az MNB irányadó kamata 2013 közepéig 4,5 százalékra csökken. A Capital Economics két vezető londoni közgazdásza szerint ugyanakkor valószínűbb a befektetői hangulat romlása a második félévben, mint az, hogy ez nem következik be, és ez a mostantól várható további kamatcsökkentések kényszerű visszafordításához is vezethet.
A cég elemzői ennek alapján jelenleg azzal számolnak, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 5,25 százalékon lesz.

MTI-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.