Továbbra is kedvezőek a közép- és kelet-európai térség kilátásai. Különösen Oroszországban és Törökországban lehet erős részvénypiaci rallyra számítani, mert ott a legjobbak a növekedés esélyei (3,6, illetve 3,4 százalék 2013 egészére). A térségből Lengyelország és Bulgária várható növekedése megközelíti a 2 százalékot, a többi országé azonban egy százalék alatt marad, vagy alig haladja meg ezt az értéket. Az osztrák elemzők szerint azonban negatív növekedési kilátásokkal sehol sem kell számolni, és ez a konszolidáció, illetve a pénzpiacok bőséges likviditása miatt vonzó lehet a magasabb hozamot kereső befektetők számára.
A régió egészét tekintve ugyanakkor rövid távon még nőhet a volatilitás, amit jól mutatott a piacok januári megingása is. Ennek hátterében az áll, hogy a befektetők tavaly a pénzcsapok megnyílása miatt magasabb hozamokat keresve öntötték a pénzt a feltörekvő piacokra, az év hátralevő részében viszont feltehetőleg egyre jobban megválogatják befektetési célpontjaikat aszerint, hogy a laza monetáris politika eredményei mikor jelennek meg a makrogazdasági mutatók, elsősorban a GDP növekedésében. Éppen ezért a makrogazdasági adatok mostanában jelentős részvényárfolyam- és hozamingadozásokat képesek kiváltani – állítják a Pioneer Investments bécsi elemzői.
A januári korrekció után a február már barátságosabbnak mutatkozott a közép- és kelet-európai kötvénypiacokon. Leginkább a helyi fizetőeszközben kibocsátott kötvények tudtak jól érvényesülni, ezen belül Magyarország, Oroszország és Törökország nyújtotta a legjobb teljesítményt (EUR-ban számolva). Oroszország és Törökország esetében ez leginkább az euróval szembeni erős árfolyamra volt visszavezethető. Az EUR-ban és USD-ban jegyzett kötvényeknél ezzel szemben már nőtt a kockázati felár, és enyhe árfolyamveszteség lépett fel, a „kemény devizás” alapokba irányuló pénzbeáramlás ugyanis visszaesett.
Mindemellett figyelemre méltó volt az új kötvénykibocsátások kedvező fogadtatása. Magyarország például két év szünet után jelent meg újból a dollárkötvénypiacon, amikor jelentős túljegyzés mellett 3,25 milliárd dollár forrásbevonást hajtott végre. Ezzel az IMF-finanszírozás témája Magyarországon végleg lekerülhet a napirendről – állítják az ausztriai elemzők. Szerintük Magyarországon 2013-ban minimális (0,2 százalékos) gazdasági növekedés várható, a kormányzatnak pedig várhatóan sikerül az államháztartás hiányát a GDP 3 százaléka alatt tartani.
Egyetért osztrák kollégáival Forián Szabó Gergely, a Pioneer Investments magyarországi befektetési igazgatója abban, hogy a régió kötvénypiacai továbbra is erősödni fognak, hiszen egyelőre nem látszik inflációs nyomás, így a világ nagyobb részéhez hasonlóan ebben a térségben is a növekedés élénkítése lesz a prioritás. A helyi kamatok ezért alacsonyak maradhatnak, illetve egyes országokban – például Magyarországon – tovább csökkenhetnek, ami elsősorban a nemzeti devizában kibocsátott kötvényeknek lehet kedvező.
Az év további részében érdekes jelenség lehet a globális devizaháború begyűrűzése a közép- és kelet-európai régióba: a világ fejlett nagyhatalmaihoz hasonlóan ebben a térségben is lesznek olyan országok, amelyek saját devizájuk gyengítéséből próbálnak gazdasági előnyt kovácsolni. Magyarországon ez a politika ugyanakkor még rövid távon sem működőképes, hiszen a még mindig nagyon magas devizaadósság miatt a jelenleginél érdemben gyengébb forintárfolyam inkább rombolná, mintsem javítaná az amúgy is nagyon szerény növekedési kilátásokat – figyelmeztet Forián Szabó Gergely.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.