Éves összevetésben éppen tavaly márciusban nőtt legutóbb a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene, akkor 1,5 százalékkal. Az előző hónapban, februárban 1,1 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom visszaesése.
Az előzetes adatok tanúsága szerint előző hónaphoz képest lelassult az élelmiszer-kiskereskedelem csökkenése, a nem élelmiszer jellegű termékek forgalma az előző havi szerény növekedésből visszaesésbe fordult, míg az üzemanyag-forgalom hanyatlása felgyorsult.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 0,9 százalékkal maradt el a tavaly márciusitól a februári 2,6 százalékos csökkenés után.
A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,7, százalékos volt az éves csökkenés a februári 0,4 százalékos emelkedés után.
Az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,1 százalékkal esett vissza az értékesítés az egy hónappal korábbi 3,8 százalék után.
„Az év első két hónapjára vonatkozó adattól elmaradó márciusi kiskereskedelmi volumenváltozásban a bázishatás is szerepet játszik, ugyanis 2012 márciusában éves szinten 1,5 százalékos bővülést mutattak a kiskereskedelmi eladások” – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az NGM szerint a gyorsbecslés alapján a kiskereskedelmi forgalom volumenének mérséklődésében meghatározó szerepet játszott az üzemanyag értékesítésének korábbinál nagyobb mértékű (5,1 százalékos) visszaesése.
„Bizakodásra ad ugyanakkor okot, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma éves szinten 0,9 százalékos mérséklődést mutatott márciusban, ami az elmúlt hónapokhoz képest kedvező irányú elmozdulást jelent” – véli a gazdasági tárca.
Az NGM szerint továbbá érdemes megjegyezni, hogy előzetes adatról beszélünk, és a KSH az előző két alkalommal is pozitív irányba módosította a gyorsbecslés eredményeit a felülvizsgálat során.
Suppan Gergely kiemelte, a várakozásoknál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom márciusban az előző évihez képest. „Az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések mintegy 0,2-0,3 százalékkal múlhatták meg az előző havit, ami feltehetően a hosszúra nyúlt télnek is köszönhető” – tette hozzá a TakarékBank vezető közgazdásza.
A rendkívüli időjárás egyrészt megakadályozhatta a vásárlásokat, a nem-élelmiszer ágazatot pedig a tavaszi kollekciók értékesítésének elmaradása húzhatta le, ami az európai országok többségében is megfigyelhető, vélekedett Suppan.
„A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom alacsony szinten való stabilizálódására számítunk, ami az év második felében bázishatások miatt akár kisebb növekedést is mutathat” – vetítette előre a közgazdásza.
Suppan szerint a stabilizálódást a január-március között megugró fogyasztói bizalom is előre vetíti, ami azonban még nem elégséges ahhoz, hogy érdemi fordulat kezdődjön az idei évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.