Kiemelte, hogy az MNB új vezetése a jegybank eszköztárát a pénzintézetek "bebetonozott monopolpozícióinak" feltörésére, Magyarország pénzügyi működési költségeinek csökkentésére szeretné felhasználni. Az elnök kifejtette, hogy bár nem mindenki örül a verseny erősítésének, a pénzintézetek kétharmada mégis részt vesz a programban, az erősebb versenyt is vállalva.
Arra a kérdésre, hogy milyen büntetésre számíthatnak azok a pénzintézetek, amelyek kérnek a jegybanki forrásból, de nem helyezik ki vállalkozásokhoz, Matolcsy György elmondta: büntetőkamatot vetnek ki rájuk, amelynek mértékét a monetáris tanács május végén véglegesíti, de az "minden bizonnyal" magasabb lesz a 2,5 százalékos kamatnál.
Az MNB elnöke szólt arról is, hogy a hitelprogram 250 milliárd forintos keretének megemeléséről az első szakasz augusztus 31-i lezárását követően dönthet a monetáris tanács. Hangsúlyozta, hogy bár még el sem indult a program, máris élénk érdeklődés van a hitelek iránt az üzleti szektorban.
Matolcsy György nemmel válaszolt arra a felvetésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy a devizatartalék egy részének felhasználásával oldják meg a devizahitelek problémáját.
Arra a kérdésre, hogy várható-e az MNB-ben olyan unortodox eszközök "bevetése", mint amivel miniszterként élt, Matolcsy György kifejtette: elég, ha alkalmazzák a többi jegybank által már felhasznált konvencionális és nem konvencionális eszközöket; mindkettőből bőséggel áll rendelkezésre. Hozzáfűzte, hogy nemcsak az Európai Központi Banknál, az amerikai Fednél vagy épp a japán jegybanknál lehetnek bevált ötletek, hanem például a dél-koreai jegybanknál is, amely sikeresen alkalmaz kisvállalkozói hitelprogramot.
Matolcsy György hangsúlyozta: a jegybank elsődleges feladata az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás védelme, de az MNB sok olyan eszközzel rendelkezik, amellyel közvetve segítheti a gazdaságpolitikát. Ezekkel a közvetett eszközökkel csökkenthetők az ország "döbbenetesen magas" pénzügyi költségei, így mérsékelni lehet a külső pénzügyi függőséget, a devizahitelek jelentette terheket, az inflációt és a kamatszinteket.
"Versenytársaihoz képest Magyarország nagyságrendileg magasabb költséggel jut hozzá nemcsak az energiához és az információhoz, hanem a pénzhez, a külföldi forrásokhoz is. Ezen változtatnunk kell" - fogalmazott az MNB elnöke.
Kiemelte, hogy miután a második Orbán-kormány kivezette Magyarországot a válságból, a jegybanknak már nemcsak lehetősége, hanem kötelessége is támogatnia a kormány gazdaságpolitikai céljait, így a növekedést, a munkahelyteremtést, valamint a versenyképesség és a kis- és közepes vállalkozások finanszírozási lehetőségeinek javítását.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és az MNB lehetséges összevonásáról Matolcsy György azt mondta: a világ a monetáris és felügyeleti funkciók újbóli integrációja felé halad, mert bebizonyosodott, hogy hibás volt a felügyeletek leválasztása a jegybankokról.
Az elnök az interjúban arról is beszélt, hogy szerinte az előző jegybanki vezetés nemet mondott a válság utáni alkalmazkodásra, és "háromévnyi ellenállás legalább három év késlekedéssel ér fel". Matolcsy György szerint ha miniszterként együttműködő MNB-elnökkel dolgozhatott volna, ma több munkahely lenne Magyarországon, a kis- és közepes vállalkozások hozzájuthatnának olcsó hitelekhez, az alapkamat alacsonyabb lenne, mint ahogyan az ország adósságállománya is, a devizahitel csapdájából pedig már kilépett volna az üzleti szektor egy része.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.