A 2013-16-os időszakra vonatkozó programot Magyarország már benyújtotta az uniónak. Nyolc év alatt eddig 13 jogcímen adott támogatást az EU, a 2011-12-es időszakra Brüsszel 1,256 milliárd forintnyi keretösszeget biztosított.
A legnagyobb keretösszeget a méheket pusztító Varroa-atka nevű élősködó elleni gyógyszeres védekezésre adta tavaly az unió, összesen 681 millió forintot. Szaktanácsadói-hálózat működtetésére 147 millió, a méhek vándoroltatásához szükséges új eszközök beszerzésére 117 millió forintnyi keretösszeget biztosítottak. Utóbbi forrásból korszerűbb utánfutót, emelőhátfalat, méhészeti konténert is lehet vásárolni, amivel az egymást követő méhlegelők gyorsan felkereshetőek. A méz kinyeréséhez saválló és rozsdamentes eszközöket is lehet venni.
A csávázószerekkel kapcsolatos döntés a monitoring vizsgálatokat befolyásolhatja. Júniusban megkezdődött az éves, szeptember végig tartó vizsgálat, amellyel a méhcsaládokban előforduló betegségeket (főként a nagy gazdasági kárt okozó bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző betegségeket) még korai szakaszban, továbbterjedésük előtt akarják felderíteni. A Varroa-atka okozta károkat is felmérik.
A méhelhullásokban a növényvédő szerek esetleges szerepét tisztázandó több növényi kultúrában (repce, kukorica, napraforgó, alma, cseresznye, meggy) hét rovarölő permetezőszer (szerves foszforsav-észter, neonikotinoid valamint szintetikus piretroid hatóanyagú), valamint 11 rovarölő csávázó szer (neonikotinoid, illetve szintetikus piretroid hatóanyagú) szabadföldi monitoring vizsgálatát hajtják végre az idén. A vizsgálatok költsége 25,7 millió forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.