BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány 270 milliárdos hiányt halmozott fel egy negyedév alatt

A kormányzati szektor 2013. első negyedévi hiánya az előzetes adatok szerint 272,1 milliárd forint volt, a GDP 3,8 százaléka. A 2012. első negyedévi hiányhoz képest ez 56,3 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,7 százalékponttal magasabb - írja a KSH.

A nemzeti számlák rendszere (ESA95) módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint 2013. első negyedévében a kormányzati szektor bevétele 3 129,8 milliárd forint, kiadása 3 401,9 milliárd forint, hiánya 272,1 milliárd forint volt.

A bevételek 2013 első negyedévében 3,6 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest. Legnagyobb mértékben (6,4 százalék) a folyó jövedelem- és vagyonadók emelkedtek, amelyen belül az energiaellátók jövedelemadója közel hatszorosára nőtt, valamint új adóként jelent meg a kisadózók tételes adója (Kata).

A termelési és importadók bevételei 3,7 százalékkal emelkedtek, ezen belül ugyanakkor az áfabefizetések 0,3 százalékkal csökkentek. A tőkeadók 18,6 százalékkal csökkentek, amely főképp a pénzügyi szervezetek különadója csökkenésének tulajdonítható. A társadalombiztosítási hozzájárulások 2,1 százalékkal emelkedtek.

A kiadások 5,1 százalékkal növekedtek 2013 I. negyedévében az előző év azonos időszakához képest. A pénzbeni társadalmi juttatások 2,2 százalékkal növekedtek, ezen belül a nyugdíj és nyugdíjszerű ellátások 7 százalékkal emelkedtek, a többi juttatás pedig csökkent.

A kamatkiadások (8,9 százalék) és a bruttó állóeszköz-felhalmozás (16,8 százalék) egyaránt bővültek. Utóbbi jelentős bővülése az árvízvédekezéssel kapcsolatos nagyprojekteknek és a katasztrófavédelmi fejlesztéseknek tulajdonítható. A folyó termelő felhasználás (4,9 százalék) és a munkavállalói jövedelem (5,4 százalék) szintén növekedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.