Új közellenség nevét tanulhatják a portugálok: Maria Luís Albuquerque lesz a kormány új pénzügyminisztere, miután hétfőn bejelentette lemondását Vítor Gaspar. A Pedro Passos Coelho vezette jobbközép koalíció emblematikus tagja vezényelte le a több mint két éve az államcsőd szélén billegő, nemzetközi mentőhitellel életben tartott ország megszorításait. Voltak közte olyan, nagy felháborodást kiváltó döntések is, mint a 13-ik és 14-ik havi illetmények eltörlése, illetve a nagyobb összegű nyugdíjak megadóztatása.
Más kérdés, hogy az említett lépéseket az ottani alkotmánybíróság rendre elutasította, így Gaspar feladata leginkább az volt, hogy ezeket kiváltó, kevésbé látványos, ám ugyanennyire fájdalmas kiigazításokat eszeljen ki. A politikus lemondóleveléből kiderül ugyanakkor, hogy a kormány számára kedvezőtlen alkotmánybírósági döntések után, tavaly októberben és idén tavasszal is benyújtotta már lemondását. Ezeket ráadásul mindkét esetben a közvélemény támogatásának fokozatos csökkenésével indokolt.
Hogy két elutasítás után most miért fogadta el a lemondást a miniszterelnök? Most zárult le a 78 milliárd eurós hitelt folyósító trojka (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap) hetedik országértékelő útja, amelynek során sikerült megegyezni a hitel visszafizetésének meghosszabbításáról – erre áprilisban adták áldásukat az euróövezet pénzügyminiszterei.
Ez nagy könnyebbség, mivel így kevésbé szigorúbb konszolidációs pályára ad lehetőséget az országnak. Ugyanakkor mostanra sikerült elfogadni a 2013-as költségvetés újabb verzióját. Ezt egyrészt az alkotmánybírósági döntés tette szükségessé, másfelől az, hogy a növekedés sem hozta a prognosztizált ütemet. A két dolog összesen 1,3 milliárd eurós lyukat ütött a büdzsében.
Az alapvetően a kiadások csökkentésére irányuló döntések mellett Gaspar ugyanakkor többször az állami kiadások befagyasztására kényszerült az elmúlt hónapokban a stabilitás fenntartása érdekében. Ez is jelzi azt, hogy Portugáliában – Spanyolországtól vagy Írországtól eltérően – nemhogy nem enyhült a feszültség, de újra veszélyes közelségbe került az államcsőd lehetősége.
Minderre elsősorban a több mint egy évtizede gyakorlatilag stagnáló, idén pedig már harmadik éve zsugorodó gazdaság a magyarázat. A csaknem 18 százalékos munkanélküliség a következő hónapokban aligha fog csökkenni, ami viszont a társadalmi elégedetlenséget növeli az országban, ahol utoljára a múlt héten tartottak általános sztrájkot a kormány megszorításai miatt.
Gaspar – mint lemondóleveléből kiderül – úgy látja, meghozta azokat a lépéseket, amelyek hozzásegítették az országot a csőd elkerüléséhez. A portugál lapok ugyanakkor azt is kiderítették: távozási szándékáról a miniszterelnök és Aníbal Cavaco Silva államfő már hetek óta tudtak.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter a Lusa hírügynökségnek sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy egy „bizalmi partner és egy országáért bátran kiálló harcos” távozott. Örömét fejezte ki ugyanakkor amiatt, hogy az utód Gaspar legközelebbi bizalmasa, egykori államtitkára, aki – mint fogalmazott – a portugál konszolidációs program végrehajtásának kulcsszereplője volt eddig is, és követi az elődje által elkezdett utat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.