2013. júniusban a gyorsbecslés szerint 0,4 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,5 százalékkal csökkent, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,4 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében azt emelte ki, hogy az üzemanyag-kiskereskedelem volumene már három hónapja emelkedést mutat az előző év azonos időszakához képest.
A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 3,5, májusban 2,2 százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított adatok szerint.
"A növekedést feltételező várakozásokkal szemben csökkent a kiskereskedelmi forgalom júniusban az előző évihez képest" – vélekedett Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. Hozzátette, az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések megközelítően 2 százalékkal csökkenhettek az előző havihoz képest.
"A váratlanul visszaeső kiskereskedelmi forgalom némileg ellentmond a fokozatosan javuló fogyasztói bizalomnak, a vártnál dinamikusabban növekvő foglalkoztatásnak, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek pozitív hatásának" – írta Suppan Gergely. Mindezek tükrében a visszaesést csupán átmenetinek tekinti az elemző, és szerinte a felülvizsgálat során jelentősebb korrekcióra is sor kerülhet.
A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest magasabb szinten stabilizálódhat Suppan szerint, ami az év második felében bázishatások miatt akár kissé tovább növekedhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.