BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magasabb sebességbe kapcsoltak a fejlett gazdaságok

Öt évnyi válság, recesszió és kiábrándító növekedési adatok után most úgy tűnik, a fejlett gazdaságok magasabb sebességbe kapcsoltak a fenntartható fejlődés érdekében – írják a PwC makrogazdasági elemzői.

Az óvatos optimizmus mellett legalább három érv szól:

1. Az eurózóna 0,3%-kal nőtt a második negyedévben, 18 hónap recesszió után először. A francia és német gazdaság járult hozzá legnagyobb mértékben ehhez a növekedéshez.

2. Más fejlett gazdaságok szintén pozitív GDP-adatokat produkáltak a második negyedévben: az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Japán 0,5% körüli növekedést mutattak.

3. A fogyasztók is éledeznek: a globális fogyasztói index 3%-os éves növekedést mutatott augusztusban, ami az elmúlt időszak átlaga felett van.

A PwC szerint ennek ellenére nem szabad figyelmen kívül hagyni a fennálló rizikókat sem: a felhalmozott adósságok még mindig nagy problémát jelentenek némely eurózónába tartozó gazdaságban, az USA-ban még mindig folyamatban vannak költségvetésihiány-csökkentő intézkedések, a Közel-Keleten pedig továbbra sem nyugodtak le a kedélyek.

A fejlett gazdaságok helyzetével szemben, néhány felemelkedő piac erősödése lelassult az elmúlt évben, ide értve Indiát, Brazíliát és legfőképpen Kínát – mutatnak rá. „Kína kulcsfontossága vitathatatlan: mára a világ második legnagyobb termékimportőre az USA után, 2012-ben majd 40%-kal járult hozzá a globális piac növekedéséhez” – fejtegetik. Az autóipar példáján keresztül támasztható legjobban alá Kína szerepe: az ország ugyanis jelenleg a világ legnagyobb újautó piacával rendelkezik.

Az utóbbi időszak megingása ellenére a PwC elemző csapata úgy gondolja, hogy várhatóan Kína így is eléri a 7,5%-os növekedést 2013-ban. Előretekintve azt láthatjuk, hogy a kínai gazdaság (sok más fejlődő piaccal együtt) a nagyszámú és fizetőképes középosztály felé orientálódik, ami a következő növekedési ciklus globális fogyasztásának alakulásában óriási szerepet fog játszani. Ezen a lehetőség kihasználása pedig – csak az érzékletesség kedvéért – azt jelentené, hogy ha Kína a GDP-jébe tartozó fogyasztási hányadot felhozza a G7-ek szintjére, az 2 trillió dollárral növelné meg a globális fogyasztás szintjét. Ez az egyelőre „kiszolgálatlan” csoport pedig a számok alapján elég nagy lehetőség a nemzetközi vállalatok számára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.