BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

TÖOSZ: Nincs tényleges plusz forrás jövőre a településeknek

Schmidt Jenő: A gyermekétkeztetés feladatainak ellátására még további 10 milliárd forint kellene jövőre

„Mintegy 67 milliárdos többlet van az önkormányzati finanszírozásban a jövő évi büdzsé tervezetében, ez azonban nem jelent tevőleges pluszforrást a működtetés szempontjából" – nyilatkozta lapunknak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Schmidt Jenő, a Világgazdaság Önkormányzatok 2014 – A nagy változások következményei című mai konferenciájának egyik előadója szerint ennek a többletnek a felét jelenti a pedagógus béremelés, amit a kormányzat odaad a településeknek.

A TÖOSZ elnöke üdvözölte a 10 milliárdos keretet az adósságkonszolidációban nem résztvevő településeknek, a pályáztatás keretrendszere azonban még nem ismert.

Schmidt Jenő pozitív változásnak tartja a 2014-es költségvetés tervezetében a 2000 fő alatti településeknél lélekszám arányosan évi 2 és 4 millió forint közötti összeget adnak általános normatívaként, amely felhasználását nem kötik meg. Másik kedvező változás, hogy az adóerőképesség alapján a határozzák meg a beszámítandó iparűzési adó nagyságát a kötelező önkormányzati feladatok rendszerébe, például 15 ezer forint per fő alatti adó esetén az iparűzési adó fél százalékát.

A TÖOSZ elnöke azt is pozitívumnak tartja, hogy a mintegy 36 milliárdos szerkezetátalakítási tartalék a következőévben is megmarad. Szerinte ebből is látszik, hogy a települések ötödénél, ahol egyáltalán nincs adóbevétel és kicsi a lakosság, ott pótolni kell a forrásokat a feladatok ellátására. Idén ez mintegy 50 milliárd forint, de jövőre a pótlásokra elég lehet a 30 milliárdos keret.

„Továbbra sem megoldott azonban a gyermekétkeztetés feladatköre, hiába emelkedett az erre szánt összeg 5.6 milliárd forinttal" – hangoztatta Schmidt. Úgy vélte, hogy a 100 százalékosan (102 ezer forint értékben) és az 50 százalékosan térített étkeztetési költségek nagy átlagban kiegészítik egymást, mivel többnyire a 100 százalékosan támogatott gyermekek költségeit ki kell egészíteni az önkormányzatoknak „A nem támogatott gyermekek étkeztetési díjaiban azonban a térítési díj csak a nyersanyagot fedezi, a rezsiköltség azonban az önkormányzatoknál marad" – mondta Schmidt. Főleg azokon a településeken okoz ez gondot, ahol sok az ellátandó gyermek, s van közép- és általános iskola, óvoda és bölcsőde is, és közöttük sok a bejáró gyermek más településekről. Az ételáraknak mintegy 60 százaléka a rezsiköltség. Schmidt szerint például egy 700 forintba kerülő ebédből 300 forintot térít a szülő, a többi pedig az önkormányzatok költsége.

A TÖOSZ elnöke szerint a gyermekétkeztetésbe még plusz 10 milliárd forintot kellene rakni a jövő évi büdzsében.

Schmidt azt is hangoztatta, hogy a feladatok teljesítésében monitoringot kelen végezni a Belügyminisztériumnál és azokat az önkormányzatokat ki kellene szedni a rendszerből, ahol az egy főre jutó költségek nagyon magasak, drágább beszerzéseik vannak. ezeket a költségeket nem kellene szerinte finanszírozni a magyar államnak.

Az arányszámok a közvilágítás, vagy a köztemetők fenntartásánál elfogadhatóak Schmidt szerint. A TÖOSZ elnöke úgy vélte, hogy az utak fenntartásánál viszont nem azt veszik figyelembe, hogy mennyit költenek egy útra átlagosan, hanem azt, hogy melyik településtípus mennyit tud beletenni a felújításokba, karbantartásokra. A módosabb városok azonban sokkal jelentősebb összegeket tudnak az utak javítására áldozni.

A tervezetből hiányolta Schmidt a 3000 fő feletti lakossággal rendelkező településeknél az iskola üzemfenntartási költségek kompenzálását. Szintén nem szerepel a központi orvosi ügyelethez való hozzájárulás támogatása, pedig ez is kötelezően ellátandó önkormányzati feladat. A TÖOSZ elnöke szerint a falu- és tanyagondnoki szolgáltatás is alulfinanszírozott, a szolgálatonkénti 2 millió forint helyett mintegy 3 millió forint lenne szükséges évente.

Schmidt kifejtette, hogy újabb adósságkonszolidációra nincs szükség, mivel ennek nincs gazdasági racionalitása, ha támogatják, akkor ez politikai döntés lesz.

Bölcsőde, a legdrágább ellátási forma

A többi normatívához hasonlóan nem változik jövőre sem a bölcsődei ellátás támogatása, ami 486 ezer forint gyermekenként – mondta a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. Schmidt Jenő szerint a valós költség 1-1,2 millió forint évente. Egy csoportban ugyanis általában 10 gyereknél nincsenek többen, de így is biztosítani kell a számukra a bölcsődei gondozókat és a dadákat, aminek iszonyatos nagy a költsége. Schmidt szerint erre a bölcsődei ellátás feladatása két milliárd forinttal több forrás kellene a 2014. évi büdzsé tervezetében.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.