BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre 40 milliárd jut az egyházaknak

A jövő évi költségvetés tervezete 40 milliárd forintot szán hitéleti tevékenységekre. Az egyházak azonban például oktatási és szociális feladataik támogatása révén ennél is jelentősebb összeget kapnak 2014-ben a büdzséből.

Közel 1,5 milliárd forinttal emelkedik a közvetlenül hitéleti tevékenységekre fordított összeg az idei évhez képest – derül ki a 2014-es költségvetés tervezetéből. Az egyházak azonban ennél is több pénzt kapnak majd jövőre, mivel fedezik egyes oktatási és szociális kiadásaikat is, ezeken a területeken kiegészítő támogatásban is részesülhetnek és több beruházás is érinti majd őket.

Az egyházi alapintézmény-működésre, az szja 1 százalék kiegészítésére (2013-hoz hasonlóan) 10,58 milliárd forintot tervez a büdzsé. A 31 bevett felekezetet adómentesség illeti az áfa, a gépjárműadó, az egyházi működéshez köthető gazdasági-vállalkozási tevékenységekből származó bevételeknél, bírósági és hatósági eljárásaikban illetékmentességet élveznek. Egyedi döntés alapján költségvetési támogatást kaphatnak, közoktatási intézményekben hitoktatást szervezhetnek állami támogatással, börtön és kórházlelkészi szolgálatot működtethetnek.

Ezekből a kedvezményekből nem részesülhetnek a nem bevett egyházak. Az egyházügyi törvény alkotásánál az egyik érv az volt, hogy megakadályozzák a nem valós hitéleti tevékenységet folytató szervezetek működését. A nem egyháznak minősülő vallási tevékenységet jvégző civil közösségeknek jövőre 150 milliót juttatnak.

A hittan oktatását 3,1 milliárddal támogatja az állam, a köznevelési intézményekben további 1,1 milliárddal. Az egyházak igen nehezen tudták felállítani az eredetileg előírt 12 fős csoportokat, mely után teljesen térítik a hittanoktatók átlagbér alapon finanszírozott költségét, a létszámot 8 főre csökkentették. A kisebb csoportok finanszírozására van egy és 400 milliós keretet és egy 100 milliós kiegészítő támogatást. Évfolyamtól függően 980-1580 forintig terjedő támogatást adnak a hittan tankönyvekre tanulóként. Az egyházi (és nemzetiségi) iskolák a magániskolákkal szemben kiegészítő támogatásra (24300 forint évente tanulóként) is jogosultak az átlagbéralapú juttatás (160 ezer forint évente) mellett. A debreceni református oktatási-nevelési intézményrendszer infrastrukturális fejlesztésére 3 milliárdot terveznek. A határon túli egyházak köznevelési intézmények fejlesztésére 600 milliót szánnak.

Az egyházi közgyűjtemények és közművelődési intézmények működését 2,846 milliárddal támogatják. Közösségi programokra, kulturális, oktatási és vallásturisztikai projektekre és beruházásokra 706 milliót terveznek.
A kistelepülési és szórvány egyházi támogatásokra 1,44 milliárd jut. Innen fedezik az 5000 lakosnál kisebb településeken szolgálatot teljesítő egyházi személyek jövedelempótlékát, vagy a teljes egészében lezárt zsidó temetők fenntartását.

Ingatlanjáradék az egyházaknak
Az egyházak 17,87 milliárd forintot kapnak volt ingatlanjaik után, amelyeket nem kértek vissza, vagy nem adtak át nekik. Az ingatlanjáradék mellett egyes történelmi felekezetek kiegészítő járadékra is jogosultak. Az egyházi épített örökség védelmére, s más beruházásokra 1,35 milliárdot szánnak. A Piarista Rend Magyar Tartománya fejlesztéseire 1,2 milliárd jut. A Dunamelléki Református Egyházkerület „Kárpátmedencei Református Fiatalok Háza” projektje 300 milliót, a Tiszáninneni Református Egyházkerület „Károlyi Gáspár programja” 350 milliót, a  Győri Evangélikus Egyházközség Insula Lutherana fejlesztése 420 millió forintot kap.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.