BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Év végén is hasított a magyar gazdaság

Az év utolsó hónapjában dinamikusan tovább bővült a magyar gazdaság. A Gyorsulási Irányadó (GYIA) decemberben 2,07 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. Az idei utolsó negyedévben mindegyik hónapban 2 százalék feletti növekedésről tanúskodott a Világgazdaság mutatószáma, így összességében úgy tűnik, hogy elérhető az 1 százalékos gazdasági növekedés az év egészében.

Decemberben 2,07 százalékkal növekedett a Gyorsulási Irányadó az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A Világgazdaság mutatószáma szerint azonban novemberhez képest nem látható javulás, vagyis az előző hónaphoz képest stagnált a gazdaság. Nem meglepő, hogy a havi index nem mutatott bővülést, hiszen a tíz részindex közül hat rontotta, három növelte, egy pedig nem befolyásolta a GYIA-t. Leginkább a pénzügyi indikátorok húzták lefelé a mutatót.

Az öt pénzügyi részindex közül csupán a pénzkínálat reálértéken számított növekedése javította a GYIA-t, igaz, ez az alindex nagymértékben hozzájárult a növekedéshez. A pénzkínálat bővülése valószínűleg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelprogramjának eredménye.

A másik négy alindex rontotta a GYIA-t. A reálkamat növekedése, az Ifo-index csökkenése, a Budapesti Értéktőzsde vezető indexének (BUX) esése, valamint a hozamgörbe meredekebbé válása (a rövid és a hosszú lejáratú állampapírok hozama közötti különbség növekedése) is negatívan hatott a főindexre.

A reálgazdasági indikátorok összességében kedvezőbben alakultak. Két részindex javította, ugyanennyi csökkentette, egy pedig nem befolyásolta a GYIA-t. A munkakeresés átlagos időtartama 19,6 hónapról 19,5-re csökkent, ami felfelé húzta a GYIA-t, ahogyan az ipari termelés volumenindexének növekedése is. A havi reálkeresetek stagnáltak, ami nem változtatta a főindex értékét. A fogyasztási hitelek állománya csökkent és az ipari rendelésállomány is visszaesett, mindez pedig kedvezőtlen hatást gyakorolt a főindexre.

Összességében az látszik, hogy az idei második negyedévtől folyamatosan bővül a gazdaság teljesítménye, ami elérhetővé teszi az 1 százalékos gazdasági növekedést az év egészére. Ezt azonban nagyrészt a mezőgazdaság teljesítménye és az Európai Uniós források lehívása okozza.

Az utóbbi hónapokban kedvező folyamatokat láthattunk az ipari termelésnél is, ám az egészségtelennek tűnő szerkezet az iparon belül megfigyelhető, hiszen egyre nagyobb a súlya az autógyártásnak, más ágazatok viszont gyengélkednek. Az ipari termelés növekedése a trend alapján folytatódhat az év utolsó hónapjaiban is, és pozitív, hogy a belföldi értékesítés is a bővülés jeleit mutatja.

A fogyasztás felpörgését az újabb rezsicsökkentések segítheti, ám a lakosság továbbra is óvatos, és egyrészt hitelei visszafizetésére költi jövedelmét, másrészt pedig megtakarításokat épít fel. A rezsivágás miatt ugyanakkor akár folytatódhat is az energiaszektor beruházásainak mélyrepülése, az MNB hitelprogramja viszont nagy lökést adhat a legtöbb szektorban.

Így készül a Gyorsulási Irányadó

A gyorsulási irányadó nemzetközi módszereken alapuló, a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. A súlyok a legjobban illeszkedő modellel lettek meghatározva, az index így azonnali képet ad a gazdasági folyamatokról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.