Az infláció csökkenésének folyamatát támogatta az élelmiszerek és az olaj árának alakulása. A rezsicsökkentések eredményeképpen a szabályozott árak tavaly decemberben már 10 százalékos csökkenést mutattak. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció is alacsonyan áll, amire a monetáris politikának hatása lehet.
Ebben az évben is maradhat az alacsony infláció, ám láthatóak kockázatok, miután beindult a gazdasági növekedés – hangsúlyozta Nyeste. Nem szabad elfelejtkezni a gyengébb forintárfolyamról sem. Ugyanakkor csak középtávon kerülhet 3 százalék közelébe az infláció.
Közben a stabilitási kockázatok is csökkentek. A hazai fundamentumok javulása mellett a külső piaci környezet rendkívül támogató volt az elmúlt évben. Hiába csökkent a magyar kamat, megmaradt a forint pozitív kamatkülönbözete – mutatott rá az Erste elemzője. A forint különösebb gyengülése nélkül csökkent le 7 százalékról a kamat.
A külső piaci hangulat romlása nem „akar” megérkezni. Az USA-ban a reálgazdaság fundamentumai sokkal jobban alakulnak, mint Európában. A Fed elkezdte az eszközvásárlások lassítását, és az év végéig kivezethetik a QE3-at.
Az euróövezetben visszafogott lehet a kilábalás, és a deflációs kockázatok nem nagyon enyhülnek, amitől az Európai Központi Bank is tarthat. Vagyis Európában nem a monetáris szigorításról szólhat ez az év sem – prognosztizálta Nyeste.
Arra még a monetáris politikának figyelni kell, hogy nagy lejáratok lesznek forint- és devizakötvényekből is. A megújításhoz vonzó hozamot kell ígérni. Nyeste rámutatott: a 10 éves kötvények hozama nem követte a kamatvágásokat. További erőltetett kamatvágások nem biztos, hogy hitelesek lesznek az állampapír-piaci befektetők számára.
Egy reálgazdasági növekedés megindulása – ami fogyasztás és beruházás vezérelt lehet –, akkor megjelenik a kockázat, hogy a külkereskedelmi többletünk csökken, így sebezhetővé válhat a forint – fejtette ki Nyeste.
A negyedik a reálkamat kérdése. Az előretekintő reálkamat nulla közelébe csökkenhet, vagy negatív lehet 3 százalék célinfláció feltételezve. A hazai megtakarítók deviza megtakarítás felé fordulhatnak, aminek szintén lehet kockázata.
Megállíthatatlan az MNB, és láthatunk kockázatokat – mondta Nyeste. 2,5 százalékos kamat nem lesz fenntartható – összegezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.