Az európai jegybankok az alapszabályaik szerint függetlenek. De hogyan néz ez ki a gyakorlatban? - veti fel a kérdést a Die Presse. Laurenz Ennser-Jedenastik politológus, a bécsi egyetem szakértője szerint a jegybanknak az a feladata, hogy gondoskodjék a pénz stabilitásáról és a pénzzel való ellátottságról. Ezért kell függetlennek lennie. Ám kritikusok azt vetik a jegybankok szemére, hogy azok a kormányok kívánságait valósítják meg. Példaként említi az Európai Központi Bank alacsony kamatláb-politikáját. Ennek révén az államok könnyebben tudják csökkenteni az adósságaikat. Ez viszont a betétesek terhére történik.
Ennser-Jedenastik szerint a jegybankok esetében kétféle függetlenség létezik. Az egyik a formális (a törvényen vagy alapszabályon alapuló), a másik az informális. Miközben a formális függetlenség legtöbbnyire nagy, a pártpolitikai állásbetöltés azonban gyakran megkönnyiti az informális befolyásolást - hangoztatja a politológus. Például az Osztrák Nemzeti Bank jelenlegi elnöke korábban az Osztrák Szocialista Párt (SPÖ) pénzügyi szóvivője volt. Ennser-Jedenastik megvizsgálta az európai jegybankok elnökeinek pályafutását 1945 és 2012 között. Arra a kérdésre keresett választ, vajon a pénzügyi felügyeleti hatóságok vizsgálták-e, hogy a jegybanki elnökjelöltek a jelölésük előtt dolgoztak-e valamely párt részére és ha igen, meddig. A tanulmányban nem szerepelnek az olyan államok, mint Fehéroroszország, Oroszország és Ukrajna. Ennser-Jedenastik szerint a vizsgált országokban 1945 óta összesen 195 jegybankelnök dolgozott. Szerinte 43 százalékuk a kinevezésük elött valamely párt részére valamilyen funkciót töltöttek be, gyakran miniszterként is dolgoztak.
A Die Presse szerint tanulságos a vizsgált országok rangsorolása. A legerősebb pártkötődés Franciaországban érzékelhető, ahol eddig az összes jegybankelnök 80 százaléka valamely párthoz - rendszerint a kormánypárthoz - kötődött. A második helyen Norvégia és Portugália szerepel, 75 százalékos aránnyal ,majd Ausztria következik 70 százalékos aránnyal. Eltérő a helyzet viszont Nagy-Britanniában, Írországban és Dániában. Ezekben az országokban ugyanis 1945 óta csak pártonkívüli szakembereket jelöltek a jegybankok élére. Málta, Észtország és Olaszország is e rangsorban jól szerepel. "Ausztria e magas pártkötődéssel pontosan ott van, ahol várni lehetett" - fogalmazott a bécsi poliológus. Szerinte ugyanis Ausztria tulajdonképpen az első helyen is lehetne. ugyanis 1945 óta a tiz osztrák jegybankelnök közül csak egy volt pártonkivüli - az első, 1945 és 1952 között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.