Olga Gyergunova, az orosz állami vagyonügynökség vezetője elismerte, hogy a második félévre halaszthatják a privatizációs ügyletek megkezdését a második negyedévről, amit a piaci körülmények romlásával indokolt.
Moszkvában a rubelkereskedésű MICEX-tőzsdemutató 13 százalékkal, a rubel pedig csaknem 12 százalékkal gyengült a dollárhoz képest az év eleje óta azokra a félelmekre, hogy romlik Oroszország kapcsolata a Nyugattal. A napokban nyilatkozó Olga Gyergunova az Aeroflot légiközlekedési céget, a Szovkomflot (Sovcomflot) kereskedelmi hajózási társaságot, és az olajipari Rosnyeftyet (Rosneft) említette azok közül, amelyek privatizációját idén tervezték.
A Rosztyelekom (Rostelecom) szintén a privatizációs listán szerepel, de moszkvai lapértesülések szerint a cég másodlagos részvénypiaci kibocsátására a tervekkel ellentétben már biztosan nem kerül sor az első félévben. Ugyancsak halasztást szenvedhet Credit Bank of Moscow orosz pénzintézet és a Gyetszkij Mir játékkereskedelmi cég moszkvai tőzsdei bevezetése.
A minap jelentette be a német Metro csoport, hogy nem tartja kizártnak a Metro Cash & Carry oroszországi leánycége részvénykibocsátásának elhalasztását. A legnagyobb német kiskereskedelmi cég korábban azt tervezte, hogy az idei első félévben bevezeti oroszországi leánycégének 25 százalékát a londoni értéktőzsdén (LSE). A konszern éves oroszországi forgalma eléri a 4 milliárd eurót.
Az orosz kormány tavaly április végén hagyta jóvá legújabb privatizációs tervét, amely a részvénycsomagok eladásából 2016-ig 1700 milliárd rubel (csaknem 11 ezer milliárd forint) bevételt irányzott elő. Bizonytalanná vált az orosz cégek első félévre tervezett kötvénykibocsátásainak a kilátása is a krími események miatt. Így például a Promszvjazbank (Promsvyazbank) már be is jelentette, hogy elhalasztja a befektetőknek szánt roadshow-t. Egy másik pénzintézet, a TCS pedig azt közölte, hogy csak azután foglalkozik ismét érdemben az eurókötvény kibocsátással, hogy javulnak az ehhez szükséges külső feltételek.
Alekszej Mojszejev orosz pénzügyminiszter-helyettes pénteken azt mondta, hogy a nyugati szankcióknak egyelőre nincs érezhető hatása az orosz pénzügyi szektorra.Eközben a Fitch Ratings pénteken úgy vélte, hogy bár az eddig bejelentett szankciók közvetlen hatása csekély, de a Krím Oroszországhoz csatolása nyomán az EU és az Egyesült Államok valószínűleg kiszélesíti a szankciókat. Emellett a külföldi befektetők is arra a következtetésre juthatnak a Fitch elemzői szerint, hogy további hivatalos fellépés várható Oroszország ellen, és ezért korlátozhatják az orosz vállalatok hozzáférését a külső finanszírozáshoz.
A külföldi piaci hozzáférés szünetelése kezelhető lenne, ha nem tart sokáig. Az orosz vállalati szektornak március és december között 67 milliárd dollárt, a bankszektornak 36 milliárd dollárt kell törlesztenie. Ha e finanszírozási igényeket nem lehet a piacról fedezni, az orosz hatóságok a bőséges devizatartalékokból nyújthatnak devizalikviditást. Az orosz arany- és devizatartalék a múlt héten 493,2 milliárd dollár volt az orosz jegybank adatai szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.