BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégsem derült ki, hogy megállnak-e Matolcsyék

Az egymást követő huszonegyedik alkalommal is csökkentette az irányadó kamatszintet a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A Monetáris Tanács 10 bázisponttal, 2,5 százalékra vágta az alapkamatot, összhangban az elemzői várakozásokkal.

A szakértők többsége úgy véli, hogy ez volt az utolsó kamatcsökkentés a közel két éve tartó ciklus során.

Az Equilor elemzői kiemelték: "a legutolsó kamatdöntő ülés jegyzőkönyvében látottak alapján a tanács a külpiaci hangulattól tette függővé a további lazítást". 

A Monetáris Tanács közleménye azonban vélhetően nem oszlatja el teljesen a spekulációkat. Most megismételték a márciusi álláspontjukat, miszerint "az alapkamat érdemben megközelítette azt a szintet, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja".

Hozzátették, hogy "a következő időszakban a hazai és nemzetközi környezetben lejátszódó változások befolyásolhatják ezt a képet".

A Monetáris Tanács az irányadó kamat "változtatásának irányáról és mértékéről mindenkor a makrogazdasági kilátások és a kockázati megítélés alakulásának átfogó értékelése alapján hozza meg döntését".

Összességében a tanács közleménye nem tartalmaz egyértelmű iránymutatást a kamatpályára vonatkozóan, ami növelheti a spekulációt a kamat további csökkentése kapcsán (rövid távon), egyúttal fokozhatja azokat a várakozásokat is, amelyek a kamat emelésének irányába mutatnak (középtávon).

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza szerint az MNB nem akarta bejelenteni, hogy vége a kamatcsökkentési ciklusnak. Az elemző hangsúlyozta, hogy az elmúlt több mint másfél évben végrehajtott 4,5 százalékos lazítás óriási mértékű, ezen 10 bázispontok nem sokat befolyásolnak. Kondrát kiemelte, hogy az infláció 2015-ben vissza fog térni 3 százalékhoz az MNB előrejelzése szerint is, így le kellett volna zárni a lazítási ciklust.

„Nagyon nehéz határozott álláspontra jutni, de úgy érzem, hogy nem csökkenti tovább a kamatot az MNB” – nyilatkozta lapunknak Kondrát, érzékeltetve, hogy a jegybank közleménye nem tartalmaz egyértelmű iránymutatást. „Ha viszont jó ideig alacsonyan marad az infláció, vagy az MNB valamiért úgy érzi, hogy javul a kockázati megítélésünk, akkor folytathatja a kamatvágásokat” – tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.