BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hároméves trend szakadt meg, szárnyal a magyar ipar

Idén márciusában az ipari termelés 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit –derült ki a KSH jelentéséből. A termelés bővülésében elsősorban a járműgyártás, illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói ágazatok eladásainak növekedése játszott szerepet.

A munkanaphatástól megtisztított ipari kibocsátás 8,1 százalékkal emelkedett márciusban éves alapon. A termelés az év első három hónapjában 8,4 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési termelés márciusban 0,4 százalékkal nőtt.

Az ipari export az év első három hónapjában 11,9 százalékkal, márciusban 14,7 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar exportértékesítésének közel felét adó két alágból a több mint egyharmad részt képviselő járműgyártás kivitele márciusban jelentősen, 26 százalékkal nőtt. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export egyhetedét adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 2,6 százalékkal emelkedett. Az alág kivitelében legutoljára 2013 áprilisában mértünk növekedést. Az ipar belföldi értékesítése január–márciusban 3,0, és márciusban is hasonló mértékben, 3,2 százalékkal csökkent 2013 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai viszont márciusban 6,4 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2014 márciusában a feldolgozóipar termelése 12,2 százalékkal, a csekély súlyú bányászaté 16,8 százalékkal nőtt 2013 márciusához viszonyítva. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 10,8 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, főként az előző évinél jóval melegebb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2014 márciusában a 2013. márciusi átlagos középhőmérsékletnél 5,8°C-kal többet mértek).

Idén márciusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül csupán kettőben regisztráltunk termeléscsökkenést, a többi tizenegy alágban 0,4 és 31,1 százalék közötti volumenbővülés figyelhető meg az előző év azonos hónapjához képest – írta a KSH. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel három tizedét adó járműgyártás kibocsátása 28,3 százalékkal nőtt. A kimagasló teljesítményt tükrözik az alág rendelésmutatói is.

A második legnagyobb alágban, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában 2011 márciusa óta először mértünk növekedést (+1,6 százalék), amelyhez elsősorban az elektronikus fogyasztási cikkek gyártásának több mint 20 százalékos bővülése járult hozzá, írta a hivatal. Mindez azt jelzik, hogy az ipar növekedési szerkezete kiegyensúlyozottabbá válhat.

A feldolgozóipari rangsorban harmadik alág, a feldolgozóipari termelés egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása szerény mértékben, 0,4 százalékkal nőtt, nagyrészt az értékesítés négy tizedét kitevő exporteladások élénkülésének köszönhetően; a hazai eladások visszaestek.

A legkisebb súlyú alág, a textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása növekedett a legnagyobb mértékben – 31,1 százalékkal – elsősorban a külpiaci kereslet felfutásának eredményeként. A növekedési ütem gyorsulása figyelhető meg a vegyi anyag, termék gyártásában is: az alág termelése 26,4 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A 2013. márciusi alacsony termelési szint is hozzájárult a gyógyszergyártás kimagasló teljesítményhez, az alág kibocsátása 25,1 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása számottevően, 12,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel ezelőtt, nagyrészt a belföldi értékesítés erőteljes apadása következtében.

2014 márciusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 28,1 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 19,9 százalékkal, az új exportrendelések 29,3 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány 21,4 százalékkal haladta meg az előző év márciusit.

2014 első három hónapjában – 2013 azonos időszakához viszonyítva – az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 6,5 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,0 százalékos létszámnövekedés mellett következett be.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.