Frantisek Bernadic, a statisztikai hivatal makrogazdasági szekcióvezetője szerint ezzel párhuzamosan nőtt a cégek beruházási kedve is, hiszen csaknem 4 százalékkal több, vagyis összesen mintegy 2,88 milliárd eurót fektettek be. A statisztikai hivatal most közzétett jelentése szerint a cégek többsége azonban továbbra is tartja magát ahhoz a gazdasági válság során bevett szokáshoz, hogy legjobban az alkalmazottakon lehet spórolni.
Emiatt inkább a már meglévő alkalmazottak fizetését igyekeznek növelni, mintsem hogy új alkalmazottakat vegyenek fel. A statisztikai hivatal szerint a bruttó havi átlagbér Szlovákiában az első negyedévben 821 euró volt, 4,1 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A képet azonban erősen torzítják a Pozsony megyei fizetések, amelyek átlagosan 1098 euró körül mozognak, míg az ország többi megyéjében mélyen az országos átlag alatt vannak. Ám a bankszektorban dolgozók fizetése például az elmúlt egy évben csaknem 17 százalékkal nőtt, Az építőiparban ezzel szemben az elmúlt egy évben is csaknem 2 százalékkal csökkentek a fizetések, az ágazatban az átlagbér így 566 euró.
A gazdasági növekedés nem nagyon látszik meg a foglalkoztatottságon sem. Szlovákiában az első negyedévben 2,331 millió embernek volt munkája, vagyis a foglalkoztatottak száma egy év alatt 3600-zal, alig 0,2 százalékkal nőtt. Mindezt figyelembe véve, nem sok jóról számolhatunk be a munkanélküliség szempontjából sem. Szlovákiában az idei első negyedévben 383 ezer állástalant regisztráltak, ami 14,1 százalékos munkanélküliségnek felel meg. A legnehezebb helyzetben a fiatalok vannak, hiszen az állástalanok csaknem harmada a 25 és 34 év közötti korosztályból kerül ki. A legtöbb állástalant továbbra is az ország keleti és déli járásaiban regisztrálják, a munkanélküliség az elmúlt egy évben azonban a legnagyobb mértékben Nagyszombat megyében nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.