A jegybank az alacsony infláció és a viszonylag stabil forintárfolyam miatt csökkenthette a kamatot 2,3 százalékra. A fogyasztói árak májusban a második egymást követő hónapban is 0,1 százalékkal csökkentek, vagyis továbbra is nagyon messze van az MNB 3 százalékos inflációs céljától.
A jegybanknak az is segített, hogy az Európai Központi Bank kamatot csökkentett és monetáris enyhítési csomagot jelentett be.
Az MNB friss prognózisa szerint idén 0 százalékos lesz az infláció és 2,9 százalékkal nő a gazdaság. Három hónappal ezelőtt még 0,7 százalékos inflációt vártak és 2,1 százalékos GDP-bővülést.
Ez persze nem jelenti azt, hogy Magyarország defláció közelébe kerül, hiszen a maginfláció (ami kiszűri például a rezsicsökkentés hatását) továbbra is viszonylag magas maradhat.
Jövőre már 2,5 százalékos inflációt és gazdasági növekedést vár az MNB.
A Monetáris Tanács a júniusi inflációs jelentés áttekintését követően úgy ítéli meg, hogy "a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat".
"A negatív kibocsátási rés a monetáris politika horizontján fokozatosan záródik, azonban az árstabilitás középtávú elérése a monetáris lazítás irányába mutat, továbbá a makrogazdasági kilátások is tartósan laza monetáris kondíciók irányába mutatnak" - írta az MNB.
"Az inflációs kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének alakulását és a gazdasági növekedés élénkülését is figyelembe véve sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre, ugyanakkor a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján az alapkamat érdemben megközelítette azt a szintet, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja" - közölték. A következő időszakban a hazai és nemzetközi környezetben lejátszódó változások befolyásolhatják ezt a képet.
"Az újabb vágás mellett megítélésünk szerint a jegybanki kommunikáció egyre inkább azt hangsúlyozza majd, hogy a kamatciklus aljának elérése után a laza monetáris kondíciók tartós fenntartását célozzák a döntéshozók" – vélekedett Pintér András Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere.
Hozzátette, mindez nem jelenti azt, hogy az MNB nem fogja tovább csökkenteni az alapkamatot az elkövetkező hónapokban, ha a külső környezet függvényében úgy érzi, hogy vághat.
„Az elmúlt hetek újabb kamatvágást lehetővé tevő fejleményei közül elsősorban az Európai Központi Bank június eleji döntéseit kell kiemelni, hiszen a kamatvágás mellett az EKB célzott, hosszú távú, a banki hitelezést fellendíteni hivatott refinanszírozási programja is érezhetően növelte az MNB mozgásterét” – véli Pintér András.
Az EKB döntéséhez kapcsolódó várakozások következtében a kockázati étvágy érezhetően javult, az eurózóna kötvénypiacain pedig a május végi szintekhez képest is tovább csökkentek a hozamok. Mindezzel párhuzamosan újabb lendületet vett a feltörekvő kötvénypiacokra történő tőkebeáramlás is, olyannyira, hogy június elején az elmúlt évek egyik legnagyobb heti tőkebeáramlási adatát láthattuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.