Az előzetes adatok szerint mind a kiigazítás nélküli, mind a munkanaphatással igazított GDP-növekedés 3,9 százalék volt – elemzők 3,5 százalékos növekedést vártak –, miközben a szezonálisan és munkanaphatással igazított GDP-növekedés 3,7 százalékon alakult az előző év azonos időszakához képest.
Az első negyedévhez képest a második negyedévben a szezonálisan és munkanaphatással igazított adatok szerint a GDP 0,8 százalékkal nőtt. "A vártnál jobb GDP-növekedés sem tekinthető meglepőnek az ipari termelés, az építőipar és a kiskereskedelmi forgalom közelmúltban mért kedvező alakulása miatt" – vélekedett Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza.
A GDP növekedése nyolc éve nem volt ilyen magas, és meghaladja a régió többi országaiban mért növekedést, mivel a lengyel, a cseh, a szlovák és a román GDP-növekedés sorra 3,2 százalék, 2,6 százalék, 2,5 százalék, illetve 1,2 százalék volt a második negyedévben. "Az előző évhez képest mért magas növekedés motorja termelési oldalon valószínűleg az építőipar és az autóipar volt, keresleti oldalon pedig a beruházások, hasonlóan a korábbi negyedévekhez. Keresleti oldalon arra számítunk, hogy a fogyasztás jóval lassabban növekszik majd (az első negyedévhez hasonlóan), mint a kiskereskedelmi eladások" - emelte ki Kondrát.
"Ami az előrejelzésünk (3,5 százalék) és az előzetes adatok közötti különbséget illeti, úgy véljük, hogy a nagyobb mértékű növekedés oka a vártnál is dinamikusabb beruházás, a fogyasztás kissé gyorsabb növekedése és a vártnál magasabb készletek lehettek a keresleti oldalon, valamint a szolgáltatások gyorsabb növekedése a termelési oldalon" - fejtegette.
Az MKB Bank elemzői úgy gondolják, hogy a növekedés a második negyedévben elérte a csúcsot, és arra számítanak, hogy a GDP-növekedés 3 százalék alá fog visszaesni az év második felében. "Ebbe az irányba mutat, hogy a kiskereskedelem növekedése a közelmúltban lassult, és az építőipar növekedési üteme is jelentős mértékben visszaesett júniusban. Várhatóan az autógyártás is lassulni fog, mivel a Mercedes és az Audi új gyárai már teljes kapacitással termelnek, jelentős új belépő kapacitásokra pedig nem számítunk" - írta Kondrát. "Végül, az EU-források lehívásának elmúlt évben látott gyorsulása sem folytatódik tovább."
A mai adatok alapján a kibocsátási rés a vártnál is gyorsabban záródik, ami kedvezőtlen hír az infláció és a hozamok szempontjából. Ennek ellenére nem gondoljűk az MKB elemzői, hogy a monetáris politika rövid távú kilátásai megváltoztak volna.
Matolcsy György MNB-elnök a múlt hónapban azt mondta, hogy 2,1 százalékon maradhat a kamat 2015 végéig, miután 20 bázisponttal csökkentették a rátát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.