BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parragh: vége az EU jólétének, jön a süteménynyomtatás

A következő évekre nyugodtak lehetünk, ha nem kerülünk le a mostani növekedési pályáról, mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az 52. Közgazdász-vándorgyűlésen. Az EU a Föld népességének kevesebb mint 8 százalékát teszi ki, 25 százalékát adja a termelésnek, és a jóléti kiadások több mint 50 százalékát költjük el. Parragh szerinte ez nem fog így maradni.

Kiemelte, hogy a háromdimenziós nyomtatók egyre több dolgot elő tudnak állítani. „Ma már nyomtatnak fegyvert is, olyat, amivel lőni lehet. És egészem meglepő módon nyomtatnak süteményt is. Ha azt hinnénk, hogy ez a távoli jövőben van, akkor tévedünk” – vélekedett. A háromdimenziós nyomtató nem fog béremelést követelni vagy tiltakozni az esti munka ellen. Azt mondta, hogy hamarosan jönnek a robotautók is.

Volt japán csoda, finn csoda, dél koreai csoda. Álmodozhatunk, hogy lesz magyar csoda, de a példákat nem lehet lemásolni, néhány elemet azonban meg lehet ragadni. „Magyarország azonban nem arról híre, hogy megragadja a lehetőségeket. Sem a rendszerváltás, sem az uniós csatlakozás lehetőségeit nem tudtunk megragadni” – mondta.

Ha azt hisszük, hogy nincs államra szükség, annak súlyos ára van. Úgy véli, a monopolpozíciókat nem szabad átadnia az államnak. „2010-ben előtérbe került nemzeti érdek, erősödött az állam szerepvállalása, nyitottunk kelet felé, és szóba jött az újraiparosítás” – mondta Parragh, aki ezeket a folyamatokat jónak ítélte. Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke viszont a konferencián arról beszélt még korábban, hogy az újraiparosítás értelmetlen. (Sok közgazdász azt is gondolja, hogy az elmúlt évek erősödő állami beavatkozása növekedési áldozattal jár, és ez az oka az elmúlt évek gyenge gazdasági teljesítményének.)

Parragh megfogalmazta azt a nem túl befektetőbarát üzenetet is, hogy az osztrák bankokat nem is kellet volna beengedni Közép-Európába. Hozzátette, jó, hogy a jegybank és a kormány most már azonos irányba megy. Extrém módon az elmúlt 15 évben a kormány és a jegybank más állásponton volt.

Szavai szerint elindult, de nem történt meg a felsőoktatás átalakítása. A holnapután a tudásról fog szólni. Kell egy minőségi felsőoktatás, olyan diplomákkal, amelyek a piacon eladhatóak és minőségiek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.