A legnagyobb hazai szolgáltató, a Magyar Telekom kommunikációs igazgatóságán azt közölték a Világgazdaság érdeklődésére, hogy egyelőre nincs információjuk arról, hogy az egyéni előfizetők esetében 700, míg az üzletieknél 5000 forintos maximális adószinttel számolva mekkora többletterhet jelentene a társaság számára az internetadó.
A KBC elemzőinek becslése szerint 14 milliárd forintos lehet ez a tétel. A társaságnál egyébként nem tekintik még adottságnak az új teher létezését – vagyis bíznak abban, hogy változik a szabályozás –, ennek megfelelően azt sem látják még tisztán, hogyan hatna az előfizetési díjakra a bevezetése. A kormánypárti politikusok szerint az új terhet a cégeknek kell lenyelniük. Ezt a cégeknél nem vitatták.
A Magyar Telekom kommunikációs igazgatósága megkeresésünkre a várható díjváltozásokkal kapcsolatban azt közölte, hogy az új adó bevezetése azonban egyértelműen visszafoghatja az ügyfeleknek kínált kedvezményes ajánlatokat, mint például a készüléktámogatások vagy a részletfizetési konstrukciók.
A társaság vezérigazgatója, Christopher Mattheisen egy tegnap megjelent interjúban beszélt arról, hogy a teljes szektor számára sokkoló az új adó, amelynek indoklása pontatlan és ellentmondásos. A kormány érvelése szerint a beszédforgalom átterelődik az adatszolgáltatások irányába – vagyis egyre többen használják az interneten keresztüli hívásokra lehetőséget nyújtó megoldásokat –, ezért csökken a távközlési adóból származó bevétel, így szükséges annak kiterjesztése. A Magyar Telekom számai mást mutatnak - közölte a vezérigazgató.
A cég szerint a távközlési adófizetési kötelezettségük 2013-ban 23,9 milliárd forint volt, míg az idén várhatóan 28 milliárd forint lesz. Vagyis az internetadó nélkül is számottevő mértékben nő. A társaság egyébként különböző extra adók jogcímén tavaly 31,3 milliárd forintot fizetett az államnak, az idén ez az összeg várhatóan 35,5 milliárd forint lesz. Más kérdés, hogy a társaságnak kedvező lehet a jogszabályváltozás másik pontja: a nyereségadó befizetésükkel ugyanis csökkenthetik majd az extraadót (míg a veszteséges szolgáltatók nem). Ez a módosítás a nagyoknak kedvezhet.
Azt biztosra veszik az érintettek, hogy komoly átrendeződést hozhat az új teher, akár több száz, kisméretű kábelszolgáltató is csődbe mehet. A piac tisztulása ugyan lehetőséget kínálna a nagyok számára a terjeszkedéshez, kérdés azonban, hogy marad-e elég forrásuk annak finanszírozásához. A korlátlan adatforgalmat tartalmazó csomagok is veszélybe kerülhetnek, ahogyan a hálózatok és berendezések modernizációját célzó beruházások is.
Jelenlegi formájában legkevésbé a mobilszolgáltatókat érintheti az internetadó, hiszen a hazai egyéni felhasználók átlagos havi adatforgalma egy gigabájt alatt marad. Ugyanakkor a közelmúltban értékesített frekvenciák felhasználásával folytatódó 4G-s hálózatfejlesztés a szupergyors mobilnetnek köszönhetően fokozott használatra ösztönzi a fogyasztókat is. Így ezen a területen is jönnek a nagyobb adatforgalmat tartozó csomagok – pontosabban jönnének, ha nem lenne ennek gátja egy új adó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.