A GDP azt mutatja meg, mi történt a múltban, a beszerzési menedzser-index pedig azt, hogy mi várható a jövőben. Szeptember végén a világ országainak 72 százaléka expanzióban volt, vagyis a világ nem olyan rossz hely egy befektető számára – mondta Juscsák György, a JP Morgan Asset Management igazgatója a Budapesti Gazdasági Főiskolán tartott előadásán.
Kiemelte, hogy jelenleg a legnagyobb növekedés az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban van. Európa ugyan kijött a recesszióból, de most újra lassulni kezd, elsősorban Franciaország vezetésével, ez pedig azt jelenti, hogy világ fejlett része elkezd szétválni egymástól.
Az emberiség történetében a legnagyobb jegybanki kísérletében vagyunk. Soha nem fordult elő, hogy az USA-ban, Angliában, Európában és Japánban egyszerre ilyen hosszú ideig alacsonyan tartsák a kamatot – hangsúlyozta Juscsák György.
Amerikában klasszikus keynesi filozófiát folytattak a válság kitörése után. A hitelpiaci válságból úgy próbáltak kijönni, hogy még több hitelt vetek fel: a Federal Reserve a válság óta több mint háromszorosára emelte a mérlegfőösszegét. 2008-ban, amikor a bankok leálltak a hitelezéssel, akkor a Fed elkezdte megvenni az eszközöket, a bakok azonban nem helyezték ki a pénzt, hanem a központi bankhoz tették vissza. Ezt a pénzt a bankok most beáramoltatják a gazdaságba, ezzel inflációt generálnak és felfújják a gazdasági növekedést.
Juscsák azt mondta, nem szeretnék látni, hogy Amerika lelassul, és azt sem, hogy 8-9 százalékos növekedést produkáljon. A 3-5 százalék közötti növekedés tökéletes Amerikának. Mivel a GDP legnagyobb része fogyasztás, az amerikai fogyasztó a legnagyobb hatalom a GDP-ben, akik elkezdtek felébredni: új autókat, házakat vesznek, és beszereznek tartós fogyasztási cikkeket.
A munkanélküliség csökken, a bérek alig emelkednek, vagyis nincs inflációgerjesztő folyamat, és a gazdaság versenyképes tud maradni – összegezte a folyamatokat a JP Morgan igazgatója. Az ingatlanárak növekednek, és egyre többeknek valósul meg az amerikai álom, a saját lakás vásárlása.
Szerinte az Egyesült Államokban nincs is tőzsdei lufi, mert a vállalatok nyereségessége is növekszik azzal párhuzamosan, hogy a tőzsdeindexek történelmi csúcson járnak. Az idei évre is rekordnyereséget prognosztizál a JP Morgan az amerikai vállalatokra nézve.
Európában azonban más a helyzet. Az Európai Központi Bank nem növelte, hanem több mint harmadával csökkentette a mérlegét az elmúlt években. Eddig csak egyszer fordult elő az emberiség történetében, hogy az központi bank nem növelte, hanem csökkentette a mérlegét válság során, ez pedig 1929-ben volt. Az Egyesült Államok jegybankja ezt csinálta, akkor világválság lett belőle – mondta Juscsák György. Európa megszorításokat kezdett el bevezetni egy recessziós környezetben, ezért a munkahelyek továbbra is hiányoznak és rendkívül nagy szükség lenne inflációra. Kiemelte, hogy Európa megint a recesszió szélén táncol.
Az MSCI Europe tőzsdeindex is jól teljesít – de nincs csúcson, mint az amerikai indexek –, a vállalatok nyereségessége viszont rosszabb, mint az USA-ban. Juscsák szerint ezért vagy az indexnek kell esni, hogy találkozzon a gazdaság teljesítményével, vagy a vállalatok nyereségességének kell növekedni. Ezért volt fontos Mario Draghi EKB-elnöknek az a mondata, miszerint nem tudjuk, hogy elméletben működik-e Amerika programja, de gyakorlatban igen. Ezrét elkezdenek eszközöket vásárolni, leértékelik az eurót, ezáltal nyereségesebbé a vállalatokat.
A JP Morgan szakértője szerint a fejlődő piacokat nem lehet egy kalap alá venni. Vannak a nyersanyagtermelők és a hozzáadott értéket teremtők. Oroszország most két oldalról kapja a pofonokat: egyrészt a szankciók felől, másrészt és az alacsony olajárak felől.
Kiemelte, hogy Kínai is lassul, de az ország vezetői ezt is szeretnék. Az elmúlt években 10 százalék felett nőtt Kína gazdasága befektetésekre alapozva. A kínai vezetés, amely a világ dolláradósságának 30 százalékát tartja a kezében, átstrukturálja az egész gazdaságot befektetésre alapulóról fogyasztásra alapulóra. Egy ilyen gazdaság 3-5 százalékkal növekszik – emelte ki Juscsák. Nem lesz „hard lending”, vagyis kemény földet érés Kínában: kedvező folyamatok vannak, és fenntartható növekedési ütemre állnak át. Még csak most indul az urbanizáció, és a városokban több hozzáadott értéket teremtenek az emberek, ez pedig segítheti a növekedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.