A zászlóerdő eltűnt a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésére. Az előző ciklusban megszokott látvány volt, hogy a képviselők kisebb kiállítást raktak asztali zászlókból az asztalukra - a fideszesek az új Budapest-zászlót osztogatták mindenkinek, amire válaszul a baloldal a főváros régi zászlaját rakta ki, majd az egészet a Jobbik fejelte meg székely zászlókkal. Az új közgyűlésben az asztalok mögül már ki lehet látni, de egyelőre úgy tűnik, kevés téma lesz, amiben ennyire egyszerűsödnek a főváros ügyei.
Az persze nem kérdéses egy percig sem, hogy az fog történni a városban, amit a Fidesz szeretne. Ám azt, hogy a kormánypárton belül a főpolgármesternek vagy a kerületi vezetőknek lesz nagyobb szava, azt majd csak éles helyzetben láthatjuk, komolyabb érdekellentéteknél. Az erős ellenzék problémáját még a választás előtt megoldották: ahogy várni lehetett, hiába Budapest az a város, ahol az egyik legerősebb a baloldal, az új választási rendszerben egy stabil második hellyel sem nagyon lehet labdába rúgni. Az új szabályok szerint a 33 képviselőből 19 fideszes, míg ha a régi rendszerben voksoltak volna, akkor 16 helye lenne a Fidesznek a többséget jelentő 17 helyett, 13 a baloldalnak, 3 a Jobbiknak és 2 az LMP-nek. Egy Fidesz-Jobbik koalíció érdekes új világot hozhatott volna a fővárosba, ennél most jóval nagyobb lesz a stabilitás. Ráadásul frakciók sem alakulhatnak, így az ellenzék mögül az anyagi stabilitás is eltűnhet.
De hiába a biztos Fidesz-többség, a főpolgármester és a kerületi polgármesterek ellentéte így is bele van kódolva a rendszerbe. Sokan attól tartottak: azzal, hogy a 23 kerület vezetője ül a testületben, szinte korlátlanul vehetik át az irányítást a főváros felett. Tovább erősítette ennek a lehetőségét az, hogy a választáson végül 17 kerületben is fideszes nyert, vagyis a kompenzációs listás fideszesek és Tarlós nélkül is ők adják a testület többségét. A főpolgármestert erősítheti viszont egy törvényjavaslat, amely már a Parlament előtt van: ezzel Tarlós István erősebb vétójogot kaphat a fővárosi ügyekben, mint a köztársasági elnök az országosakban. A neki nem tetsző ügyeket ugyanis korlátlan alkalommal dobhatná vissza a főpolgármester. Úgy tudni, egy ilyen javaslat Tarlós újraindulásának feltétele is volt - ő maga úgy nyilatkozott erről korábban: "ahhoz, hogy egy főpolgármester bármilyen őrültségeket meg tudjon akadályozni, akármelyik oldalról is jöjjenek, ehhez a vétójog nélkülözhetetlen".
Bevezetik a kettős többség rendszerét is - ez a szavazási forma azoknak lehet ismerős, akik az EU ügyeiben mélyedtek el, a várospolitikában még újdonság. Egyszerű pedig a lényege: a szavazásoknál nem csak a képviselők többségének kell a javaslat mögött állnia, hanem az igennel voksolók kerületei lakosságának is ki kell tennie a fővárosi népesség felét. Ennek egy szorosabb végeredménynél lett volna fontos szerepe, így legfeljebb annyit jelenthet, hogy néhány kérdésben, ahol a külváros és a belvárosi városrészek érdekei szembekerülnek, a népesebb külső kerületek érdeke érvényesülhet. Újbuda, Óbuda és Zugló súlya így a legnagyobb, Soroksár pedig a legkisebb súlyú.
Az új testületbe három főpolgármester-helyettest választottak: Bagdy Gábor a pénzügyi, gazdasági, vagyoni kérdésekért felel, Szeneczey Balázs a fejlesztésekért, Szalay-Bobrovniczky Alexandra pedig a humán terület főpolgármester-helyettese lesz. Illetményük a főpolgármesteri bér 80, 75, illetve 70 százaléka lesz - Tarlós a tapasztalattal, illetve a területük súlyával indokolta a különbséget.
Orbán: Budapest húsz évig vitában állt az országgal
"Budapest vezetése közelebb került a budapesti emberekhez" - mondta az alakuló ülésen Orbán Viktor a közvetlen választott képviselőkről. A miniszterelnök szerint Budapest húsz éven át, egészen 2010-ig "vitában állt az országgal", így gyengült, egyedül maradt. Hogy ezt mire értette a kormányfő, az nem világos: egyedül az első Orbán-kormány négy évében volt látványos a kormány és a városvezetés szembenállása.
Orbán szólt arról is, hogy a politika önmagában képtelen lenne megújítani Budapestet: a Sziget sikere, a romkocsmák, a virágzó startupok, az önszerveződő városséták, a tűzfalfestések, a megújuló közterek, az új éttermek, kávéházak, klubok és fesztiválok mind-mind budapesti civil, lakóközösségi vagy éppen üzleti vállalkozások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.