Decemberben még jól ment a svájci export: hasított a vegyipar, a gyógyszeripar, és a plusz egy munkanap is javította a helyzetet. A 2,1 százalékos reálnövekedéssel 15,77 milliárd frankra nőtt az export decemberben, amivel rekordévet zárt az ország. Nominálisan 7,2 százalékos volt a növekedés. Félő azonban, hogy az adatok folyamatosan romlanak majd, mert a gazdaság helyzete egyre nehezebbé fog válni: Svájcnak egy teljesen új világhoz kell alkalmazkodnia, amit ő maga teremtett meg. A Svájci Nemzeti Bank (SNB) januárban eltörölte az 1,20-as euró/frank árfolyamküszöböt, és a deviza pillanatok alatt húsz százalékkal felértékelődött az euróval szemben, ami azonnal rontotta az exportkilátásokat, és megdrágította a svájci nyaralást.
A svájci óragyártók rendkívül nehéz helyzetbe kerültek: a Bloomberg idézi a családi tulajdonú óragyártó, a H. Moser & Cie. vezérigazgatóját, aki azt mondta, hogy a költségek csökkentésére is gondolniuk kell a profit védelme érdekében. Edouard Meylan azt gondolja, hogy az árfolyam 1,05-ös szinten alakulhat a közeli jövőben, de szerinte nem lehet tudni, hogy hol stabilizálódik a kurzus. (Lapértesülések szerint az SNB az 1,05 és 1,10 közötti sávban szeretné tartani a frankot.) Meylan azt tervezi, hogy külföldre, Németországba vagy Franciaországba helyezik át egyes részegységek gyártását.
A frank szárnyalása elsősorban a feldolgozóipart és a turizmust sújtja. A gyártás a svájci gazdaság közel 20 százalékát teszi ki, az idegenforgalom azonban csak 3 százalékát adja a GDP-nek, bár olyan helyek, mint Zermatt vagy St. Moritz nagyrészt ez utóbbira támaszkodnak.
A központi bank nem vizsgálta felül az idei évre vonatkozó 2 százalékos GDP-növekedési előrejelzését azóta, hogy megszüntette az árfolyamküszöböt, annyit azonban elmondtak, hogy a növekedés lassulását várják. Janwillem Acket, a Julius Bear zürichi közgazdásza szerint ha az euró/frank árfolyam 1,05-1,1-es szintek között alakul, akkor a gazdaság bizonyosan lassulni fog, de talán Svájc elkerüli a recessziót. Ha viszont paritáson marad a kurzus, akkor valószínű a visszaesés. Larry Fink, a BlackRock társalapítója azonban recessziót vetít előre. (Igaz, a frank már elkezdett gyengülni, mégsem távolodott el jelentősen a paritástól.)
A H. Moser nem az egyetlen vállalat, amely lépéseket tesz az erős frank miatt. A múlt héten a Roche Holding AG közölte, hogy romlottak a profitkilátások, és a Novartis is azt mondta, hogy megpróbálja visszafogni a költségeket. Vélhetően a svájci vállalatok sorra ezt fogják tenni. Meylan azt mondta, hogy a frank szárnyalása miatt egyetlen pillanat alatt a 12 ezer eurós óra 15 ezerre drágult. Hangsúlyozta, az emberek kerülik a kockázatot, nem rendelnek, inkább kivárnak, így néhány nehéz hónap áll előttük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.