Tavaly tavasszal a Transparency International Magyarország (TI) 66 állami cégnél vizsgálta, mennyire tartják be a szervezetek az átláthatóságot, elszámoltathatóságot biztosító adatok nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos törvényi előírásokat. A szervezet november végén tette közzé interaktív oktató anyagát, amely a többi között egy mintahonlap révén segíti a vállalatokat, hogy még jobban megfeleljenek a jogszabályoknak. Az elmúlt hónapokban 20-25 állami vállalat, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, az Igazságügyi Minisztérium, a Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium részvételével két munkacsoport-ülést tartottak, ahol megvitatták, hogyan lehetne jobban közelíteni a valós működéshez az előírásokat, miképpen lehetne javítani az ellenőrzés hatékonyságát.
Az üléseken bemutattak néhány vállalati jó gyakorlatot, és javaslat született egy kiegészítő közzétételi listáról is, ami a többi között tartalmazná az adott állami vállalat etikai kódexét, korrupcióellenes intézkedéseit, valamint compliance szabályozását.
"Az átláthatóság három pillére egy vállalatnál az első számú vezető személyes elkötelezettsége, a compliance terület munkája és a kollégák fogékonysága” – véli Bácsfalvi András, az EXIM compliance vezetője. A szakember szerint a jogszabályoknak való megfelelés akadálya nem lehet az erőforráshiány, hiszen a törvényi kötelezettségeket teljesíteni kell. A tapasztalatok ugyanakkor szerinte egyértelműen azt igazolják, hogy az átláthatóság, a transzparencia megtérül: nem csupán a vállalat társadalmi megítélésében, hanem az üzleti eredményekben, a partneri kapcsolatok működésében is.
"Olyan védelmi mechanizmusként működik, ami távol tartja a rossz vagy gyanús ügyfeleket, cégeket tőlünk. Egy pillanatra sem feledkezhetünk meg erről, mert reputációnk – az EXIM minden vizsgált területen a legjobbak közé került a TI felmérésében, illetve 2013-ban a Világbank által az év kötvénykibocsátásának választott forrásbevonási műveletet hajtott végre – gyorsan elveszhet" – véli Bácsfalvi András. Hozzátette: az EXIM esetében a piaci megítélésnek különösen nagy jelentősége van, hiszen mandátumából fakadón a bank a magas kockázatú exportügyletek finanszírozását és biztosítását végzi.
"A nagyobb állami vállalatoknak irányt kell mutatniuk azoknak, amelyek kevesebb időt, energiát tudnak fektetni az átláthatóság megteremtésébe. Az elmúlt hónapokban párbeszéd kezdődött a szereplők között: megosztottuk egymással véleményünket egyes jogszabályrészek értelmezéséről, megismertük és bemutattuk a jó gyakorlatokat és az e téren hatékony szervezeti egységek működését” – mondta Vajda Bertalan, az MFB Zrt. compliance osztályvezetője, aki munkatársaival a jövőben több MFB-leányvállalat törvényi megfelelősége érdekében is dolgozik majd. A változó nemzetközi és hazai jogszabályi környezetnek való maradéktalan megfelelés érdekében fontos, hogy csoportszinten tudják felmérni és kezelni megfelelőségi kockázataikat. „Az a célunk, hogy tagvállalatainkkal együtt továbbra is a mindenben megfeleljünk a vállalati átláthatóság reális elvárásainak. A transzparencia növeli a vállalatba fektetett bizalmat, segíti a napi munkát és a kollégák elkötelezettségét is erősíti” – teszi hozzá Vajda Bertalan.
A HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. (HM EI Zrt.) szintén folyamatosan fejleszti közzétételi politikáját, honlapját, és tapasztalataik szerint a TI kezdeményezése, ajánlásai kiváló útmutatóul szolgáltak.„Az online tananyag segíteni fogja munkatársaink belső képzését, választ ad a feladataik végzése közben felmerülő kérdéseikre, és megkönnyíti a jogszabályok értelmezését is. Az átláthatóság növelésében jelentős szerepe van a hatékony belső monitoringnak, a munkatársak elkötelezettségének, a szervezeti egységek közötti együttműködésnek és a jogszabályváltozások folyamatos követésének is” – tudtuk meg Móró Lajostól, a HM EI Zrt. vezérigazgatójától.
"Az állami tulajdonú vállalatok a nemzeti vagyon jelentős részét képezik, ezért kell fokozott átláthatóságot és elszámoltathatóságot biztosítaniuk a működés, gazdálkodás terén. Ugyanakkor ezek a cégek hagyományos piacaikon mind többször kerülnek versenyhelyzetbe, egyre inkább piaci szereplőként működnek, így az integritást elősegítő szervezeti és szabályozási megoldások, a teljesebb körű tájékoztatás üzleti érdekeiket is szolgálja” – mondta lapunknak Papp Krisztina, a TI programvezetője. „A 2014-es felmérés során a legtöbb vállalat nagyon gyengén szerepelt. Bízunk benne, hogy a párbeszéd és a tananyag eredményeként a következő felmérés során javulást tapasztalunk” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.