BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágulnak a gyógyszerek Oroszországban

20 százalékos gyógyszerár-emelkedés várható Oroszországban - jelentette ki szakértői véleményekre alapozva Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő egy Ufában tartott keddi tanácskozáson.

A politikus az Oroszországi Föderációhoz tartozó Baskír Köztársaság székhelyén a kormányzó Egységes Oroszország párt (JeR) regionális szervezetének tagjaival találkozott.

Medvegyev azt mondta, hogy az áremelkedés egyrészt a rubel árfolyamának ingadozásával, másrészt a spekulációkkal függ össze. Azt mondta, hogy mindenképpen a lehető legaprólékosabb ellenőrzés alatt kell tartani a gyógyszerárképzést. Az orosz kormányfő azt is elmondta, hogy aláírta az import kiváltásáról szóló rendeletet, de óvott attól, hogy "ész nélkül" húzzanak ki az illetékesek külföldi gyógyszereket a megrendelési listákról csak azért, mert azok külföldiek.

A lenta.ru orosz hírportál emlékeztetett rá, hogy az orosz főügyészség január végén élelmiszerkereskedelmi áruházakat és gyógyszertárakat ellenőrzött Oroszország több régiójában, mivel egyes helyeken száz százalékos volt az áremelkedés. Jurij Csajka főügyész a tapasztalatokat elszomorítónak nevezte.

Mindeközben a hivatalos adatok szerint január eleje óta csupán 2,1 százalékos volt az infláció Oroszországban. Alekszej Vegyev orosz gazdaságfejlesztési miniszter-helyettes pedig március-április környékére várja az infláció tetőzését, amikor szerinte a fogyasztói árak növekedése éves átlagban 15-17 százalékos lesz - tette hozzá a lenta.ru.

Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes kedden közölte, hogy a kormány vizsgálja a kereskedelmi árrés korlátozását "a szociális jelentőségű árukra", vagyis az alapvető élelmiszerekre vonatkozóan, valamint azt is, hogy kiterjessze a Szövetségi Monopolellenes Szolgálat jogosultságait a kereskedelmi törvény betartatásában - jelentette a Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség.

Korábban orosz szakértők és parlamenti politikusok sürgették az árak befagyasztását elsősorban "a szociális jelentőségű áruk" esetében. Ezen termékek között van a burgonya, a sertés-, és baromfi-, marhahús, de a hal és a tojás, a rizs és a kenyér, valamint a liszt és a tej is.

Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter ellenzi a befagyasztást, mert az szerinte hiányhoz vezethet.

A Levada Központ orosz közvélemény-kutató cég friss felmérése szerint az orosz családok 79 százaléka már érzékeli a nyugati szankciók hatását. 34 százalékuknál komoly következményei vannak az Oroszországgal szemben alkalmazott büntetőintézkedéseknek. Ennek ellenére a megkérdezettek 69 százaléka úgy gondolja, hogy Oroszországnak folytatnia kell megkezdett politikáját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.