Felhasználási oldalról a háztartások fogyasztása és a beruházások dinamikus növekedése járult hozzá a GDP emelkedéséhez, a nettó export – amely a fő motorja volt a gazdaság kilábalásának a válság után – azonban visszahúzta a növekedést. A bővülés szerkezetének átalakulása egészségesebbnek tűnik, mint amilyen korábban volt, és a gyors növekedési ütem is arra utal, hogy jó úton járunk. Közelebbről megnézve azonban számos olyan hatás okozta a rekordévet, amely nem fog megismétlődni, ráadásul a potenciális kibocsátást ellentétes hatások érték, vagyis a gazdaság hosszú távú növekedési képessége alig javult.
A rekordévet egyrészt az okozta, hogy a rezsicsökkentés teljesen eltűntette az inflációt, amelynek hatására a reálbérek gyakorlatilag a nettó keresettel megegyező mértékben, közel 3 százalékkal emelkedtek. Ebből fakadóan a kiskereskedelmi forgalom 5 százalékot meghaladó mértékben növekedett tavaly, vagyis a háztartások fogyasztása hosszú ideig tartó lejtmenet után magára talált.
A hét éve nem látott GDP-növekedésben fontos szerepe van annak is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának második szakaszában 600 milliárd forintnyi kölcsönt helyeztek ki, és egyes becslések szerint a kihelyezett olcsó hitelek akár 1 százalékponttal is növelhették a GDP-t. Nem csak a program folytatása, hanem az európai uniós források gyorsuló lehívása is pörgette a beruházásokat, amely utoljára másfél évtizeddel ezelőtt járult hozzá olyan erőteljesen a növekedéshez, mint tavaly. Aztán a választási év is növelte a kormányzat költekezését. Ez inkább az első félévben látszott az állami beruházások felpörgetésén keresztül, a választások után, az év vége felé már kifutóban volt a kormányzati politika gazdaságélénkítő szerepe.
Mindez a GDP növekedési ütemében is meglátszott, hiszen az év első felében még 4 százalék közelében volt a bővülés üteme, ami a második félévre 3 százalék közelébe lassult. A közmunkások létszámának nagy emelkedése mérsékelte a munkanélküliségi rátát, miközben néhány tizeddel megemelte a GDP-t az év első felében, az év vége felé azonban már nem nőtt tovább érdemben a közfoglalkoztatotti létszám, elfogytak a szalagátvágások, kevéssé pörgött az MNB „ingyenhitele” és az útfelújítások is kezdtek elmaradni.
A Világgazdaság által megkérdezett elemzők 2,5 és 3,3 százalék közötti növekedést vártak az idei év utolsó három hónapjára, a medián pedig 2,8 százalék volt. Ez azt mutatja, hogy több átmeneti hatás már kezdhet kifutni, de továbbra is nagyon erős szerepet játszanak az egyszeri tényezők.
Összességében azt látjuk, hogy a gazdaság kiugró növekedése ellenére a potenciális kibocsátás alig javult, 1,5-2 százalék között lehet. A rezsicsökkentés növelte a fogyasztást, ugyanakkor még inkább kiszámíthatatlanná tette a befektetői környezetet. A jegybank hitelprogramja pedig leginkább a kapacitások leépülését segített megakadályozni, miközben az unortodox gazdaságpolitika tovább tartott. A különadók rendszerének kiterjesztése (reklámadó), az amerikai kitiltási botrány és a kiskereskedelmi szektor adóterheinek növelése ronthatta a befektetői környezetet, ahogy az állam terjeszkedés is ebbe az irányba hatott. E téren kisebb bizakodásra csak a bankadó tervezett csökkentése ad okot.
Az idei évben tovább fog mérséklődni a gazdaság lendülete, noha külső és belső folyamatok is támogatják a növekedést. A „globális rezsicsökkentés”, vagyis az olaj világpiaci árának összeomlása idén is alacsonyan – leginkább negatív tartományban – fogja tartani az inflációt, miközben az Európai Központi Bank (EKB) eszközvásárlási programja élénkítheti az euróövezet gazdaságát. A háztartások fogyasztásának a devizahitelek átváltása – és az adósok terheinek csökkenése – adhat új lendületet. A devizahitelek kivezetése egy fontos bizonytalansági faktort tüntethet el, és mérsékelheti a háztartások óvatosságát, bátrabban kezdhetnek beruházásokba. Ez azonban nem lesz képes ellensúlyozni azt, hogy visszaeshet a kereslet az MNB olcsó hitelére, és az unós források felhasználása sem tud további gyorsulni idén. Az MNB viszont kiterjesztheti a hitelprogramját és kamatcsökkentéssel élénkítheti a gazdaságot.
A fogyasztás húzta a GDP-t
A fogyasztás erősebben hozzájárulhatott a növekedéshez a negyedik negyedévben, mint a harmadikban – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza. A beruházások visszafogottabb ütemben bővülhettek, miközben a nettó export komoly visszahúzó erő lehetett – fejtette ki. Termelési oldalról az ipar 0,8 százalékponttal, a mezőgazdaság 0,4, az építőipar 0,2-vel járulhatott hozzá a GDP-növekedéshez. A szolgáltatások 1,2 százalékpont körüli növekedését várja Németh Dávid. Idén a fogyasztás erős maradhat, a beruházások növekedése tovább lassul, miközben a nettó exportnak nem lesz növekedési hatása, sőt, visszahúzza majd a GDP-t. Samu János, a Concorde makroelemzője 2,5 százalékos növekedést vár az idei évre, amit az olajárak esése és az EKB lépésre még javíthat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.