Nem ülünk itt ma jókedvűen - mondta Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságpolitikai fórumán. A miniszterelnök a Buda-Cash ügyével kezdte beszédét: mint mondta, ha pénz eltűnik, köd üli meg a gazdaságot. Akármilyen jók a gazdasági számok, nehéz úgy jókedvű gazdaságértékelést tartani, ha közben azon kell gondolkozni, hogy az ismeretségi körből ki van bajban - fogalmazott.
A kormány megerősítené a felügyelet jogosultságait, akár törvénymódosítással is - ígérte Orbán.
Összesen 21 pontban állapodott meg a kormány és a kamara, Orbán számításai szerint 90 százalékban ezeket már teljesítették. Elsőképp a szakképzés átalakítását említette.
A reformok az elmúlt négy évben működtek, és úgy tűnik, ebben a ciklusban is működnek - mondta a miniszterelnök. Négy pontot említett: a családi adózást, a rezsicsökkentést, a bankok elszámoltatását (ezek fogyasztást növelő hatását emelte ki), valamint a segély helyett munkát gondolatát. Orbán szerint ez utóbbi jelenti az igazi áttörést. Az emberek segély helyett már munkáért tüntetnek az önkormányzatok előtt, ez az igazi rendszerváltás. Több olyan hír is volt, amely szerint idén kevesebb közmunkásra lenne szükség, mint tavaly volt, ezt azonban Orbán cáfolta. (Érdekesség, hogy tavaly pont azokban a hónapokban volt szükség a legtöbb közmunkásra, amelyek a választási kampányok véghajrájára estek.) A kormányfő szerint a cél az, hogy 3 százalék alá kerüljön a munkanélküliség, ez jelentene a gyakorlatban teljes foglalkoztatottságot.
Ezekkel az eredményekkel együtt is elmarad Magyarország a termelékenység és a foglalkoztatás szempontjából azoktól az országoktól, amelyekkel versenyeznünk kéne - véli a miniszterelnök.
Legalább hatvan év óta, de lehet, hogy száz éve is először fordult elő, hogy nem külföldről felvett hitelből nő a magyar gazdaság - mondta Orbán, Matolcsy György tegnap bemutatott könyvére hivatkozva.
Orbán abban reménykedik, hogy a bankok elszámoltatása miatt nőhet a fogyasztás. Szerinte a lakossági reáljövedelmek idén 3-4 százalékkal emelkedhetnek. Optimisták lehetünk amiatt is, mert a bankokkal sikerült "tűzszünetet, de az is lehet, hogy békeszerződést" aláírni. Súlyos jel viszont, hogy ha nem lett volna a növekedési hitelprogram, akkor a vállalati hitelezés csökkent volna.
Mit kezdünk Oroszországgal és az EU-val?
Az oroszokkal kötött megállapodás a következő két-három évben minden kellemetlen következményektől megvéd minket Orbán szerint. A miniszterelnök úgy számol, hogy az energiaárak Magyarország számára kedvezően alakulhatnak.
Ami az EU-pénzeket illeti: Magyarország úgy döntött, hogy túlvállal, bár csak 8700 milliárd forintunk lenne, 9200 milliárdra szerződünk le. Orbán külön kiemelte, hogy ezt nem akarná ekkora nagyságrendben trükknek nevezni, sokkal inkább óvintézkedésnek hívná. Vagyis ha 500 milliárdnyi projekt nem valósulna meg, a számok akkor is 100 százalékos lehívást mutatnának. Az ellenőrzések és a hibaarányok összesen 2 százalékot tesznek ki. A növekedés 2015-ös magas üteme az EU-s programok szempontjából biztosítottnak látszik.
Fontos, hogy nagy fejlesztési központok ne maradjanak elérhetetlenek - mondta Orbán Viktor. Salgótarjánba és Egerbe is jó út kell, hogy vezessen. Külön problémát jelent Békéscsaba: a békési megyeszékhelyet Kecskeméttel összekötő út megépítését az EU nem finanszírozza, azt "Varga Mihálynak kell kiizzadnia".
A keleti nyitás sikeres lett, a kapuk ki vannak nyitva - fogalmazott a miniszterelnök. (Azt már nem tette hozzá, hogy a keleti nyitás legfontosabb célpontja, az orosz piac egyelőre nagyrészt zárva van.) Megismételte Szijjártó Péter tegnapi ígéretét: a keleti után jöhet a déli nyitás.
Adóegyszerűsítés jöhet
Orbán adócsökkentéseket ígért. Először 2016-ra a kétgyerekesek adóját csökkentenék. "A jó jövedelemadó a nulla százalék" - fogalmazott.
280 ezer család tudta érvényesíteni a gyerekek után járó adókedvezményét, ez 53 milliárdos adócsökkentést jelentett a költségvetés számára tavaly.
Az adóeljárások átalakítása komoly feladata lesz a következő éveknek. A vállalkozók sokszor panaszkodnak, hogy az adóeljárásokban bűnözőként kezelik őket, ebben Orbán változtatást ígért. "Nem lelkizni kell", hanem cselekedni - mondta, ezért Varga Mihálytól azt kérte, hogy nagyon sok embert vegyenek ki abból a körből, akiket adóbevallásra köteleznek.
Varga: ötvenezer gyerek tűnt el
Az elmúlt húsz évben ötvenezer gyerek tűnt el a szakiskolai rendszerből - mondta Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szerint ez egy óriási problémát okoz a magyar gazdaságnak, szükség van technikusokra. A cél az, hogy a gyerekek egy rossz diploma helyett jó szakképesítést kapjanak. A kormány a maga munkáját elvégzi, a kérdés innen az, hogy a szakiskolák tanulói jó helyen tudják-e elvégezni a gyakorlatukat. A kormány legalább húszezerrel növelné azoknak a helyeknek a számát, ahol vállalkozásban tanulhatnának a diákok. Parragh László azt válaszolta erre: a kamara vállalja, hogy bevisznek a rendszerbe húszezer új céget, de annyit kérnek cserébe, hogy az iskolák ne mondhassák azt, hogy nem engedik ki az oktatási rendszerből a diákokat.
Orbán Viktor ehhez annyit tett hozzá: egy olyan rendszert akar, ahol ha egy gyereket beíratnak a szakiskolába, akkor onnan rátanulással nem csak érettségiig, hanem felfőfokú végzettségig is eljuthasson. Ha ez nem történik meg, akkor arra a szülők úgy reagálnak, "hogy kő kövön nem marad".
Parragh: a partinak vége lett
Beértek a 2010-es gazdaságpolitikai fordulat eredményei, a befektetők megértették, hogy ipari befektetéssel érdemes Magyarországra jönni, spekulatív befektetéssel nem, "a partinak vége lett" - kommentálta Parragh László a gazdasági adatokat. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke emellett az MNB növekedési hitelprogramját említette pozitívumként.
Kérdéses azonban, hogy meddig tartható fent ez a növekedési pálya. Parragh szerint ez elsősorban a jogszabályalkotókon, a kormányon és a vállalkozásokon múlik. Arra biztatja a kormányt, hogy a teljesítményközpontúságot nem szabad feladni. Az adórendszer reformját végig kell vinni, a versenyképesség erősítésére és a beszállítói láncok létrehozására kell fordítani az EU-pénzeket - mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.