A görögök a legkevésbé segítőkész partnerek az IMF fennállásának hetvenéves történetében – így fakadtak ki a Bloomberg szerint uniós kollégáiknak a szervezet Athénnal tárgyaló delegációjának tagjai. A hírügynökség szerint mindez az Európai Bizottságból, az Európai Központi Bankból és a Nemzetközi Valutaalapból álló trojka keddi konferenciahívásán hangzott el, és jelzi: mennyire távoli még a megállapodás a görög hitelprogram meghosszabbításáról folyó tárgyalásokon.
Így ismét a napirendre került az, hogy az Alekszisz Ciprasz vezette kormány minden ígérete ellenére kitereli a görögöket az euróövezetből, egyszerűen azzal, hogy felrúgja a hitelmegállapodást. Ha azt vesszük, hogy Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter a napokban már arról beszélt, hogy a valutaunióban maradáshoz szükség lehet a tőkeáramlás korlátozására, a kisodródás vagy kilépés esélye nem is kicsi. Kedden a Moody’s hitelminősítő is azt közölte: a defláció mellett a görögök kilépése ma a legnagyobb kockázat az euróövezetben.
Az áttörést a következő napok tárgyalásaitól remélik – elsősorban az EU állam- és kormányfőinek ma kezdődő brüsszeli csúcstalálkozójától, amelynek hivatalos napirendjén nem szerepel ugyan a görög válság, ám Ciprasz azt reméli, alkalma lesz a legmagasabb szinten folytatni az alkudozást. Athén azt is világossá tette: vészes sebességgel ürül ki az államkassza, amelyből pénteken 2 milliárd eurós törlesztőrészletet kellene átutalni az IMF számára. Tegnap újabb kincstárjegy-aukcióval igyekeztek enyhíteni a helyzeten. Az államkincstár az előző héthez hasonlóan 1,3 milliárd eurónyi papírt értékesített, ami tiltott finanszírozásnak számít, Athénnek ugyanis az Európai Központi Bank a hitelmegállapodás keretében 15 milliárd eurót engedélyezett, ezt azonban már jócskán túllépték.
Nem nézik jó szemmel azt a szociális programot sem, amellyel Athén a legrosszabb helyzetben lévőket segítené. A több százezer háztartást érintő programot tegnap elfogadta a görög parlament, vagyis az előtt, hogy azt a hitelezők jóváhagyták volna. A brit Channel 4 szerint Declan Costello, az Európai Bizottság főigazgatója közölte is a görögökkel: megvétózza a rendelkezést, mert arról a hitelezőkkel való konzultáció nélkül döntöttek. A riport szerint az athéni kormány azzal vágott vissza: ha 2015-ben a humanitárius válság elleni küzdelmet egyoldalú döntésnek tekintik, mi maradt az európai értékekből?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.