A világgazdaság az idén 2,7 százalékkal, 2016-ban 3 százalékkal növekszik a tavalyi 2,5 százalékos egész éves átlagos bővülés után. A Fitch londoni elemzőinek prognózisa szerint az Egyesült Államokban 3,1 százalékos, az euróövezetben 1,4 százalékos, Japánban 1,3 százalékos gazdasági növekedés várható az idén az e gazdaságokban 2014-ben mért 2,4, 0,9, illetve zéró százalékos növekedések után. A cég kiemeli, hogy 2010 óta először gyorsul egy időben e három gazdaság növekedési üteme.
A globális felzárkózó térségben a Fitch Ratings elemzői az idén átlagosan 3,6 százalékos növekedést várnak. Keddi előrejelzésükben hangsúlyozták, e régió gazdasági teljesítménye 2010-ben még 6,9 százalékkal bővült. A Fitch várakozása szerint a felzárkózó gazdaságok növekedési üteme 2016-ban 4,2 százalékra gyorsul. Az idei térségi átlagon belül a hitelminősítő londoni elemzői Kínában 6,8 százalékos, jövőre 6,5 százalékos növekedést várnak, megjegyezve, hogy a kínai gazdaság növekedésének fokozatos lassulását szerkezeti okok magyarázzák.
A Fitch közgazdászai Oroszországban mély recesszióval számolnak: prognózisuk szerint az orosz hazai össztermék (GDP) 2015-ben 4,5 százalékkal zuhan, és jövőre is további 1 százalékkal zsugorodik. Más nagy londoni házak is legalább két évig tartó recessziót jósolnak az orosz gazdaságban az ukrajnai válság, a nyugati szankciók és az olajárak egyidejű zuhanása miatt.
A Moody''s Investors Service hitelminősítő jelenlegi előrejelzése az, hogy az orosz hazai össztermék az idén hozzávetőleg 5,5 százalékkal, 2016-ban további 3 százalékkal zuhan reálértéken. A Moody''s számításai szerint ez azt jelenti, hogy az orosz gazdaság reálnövekedése a 2018 végével záruló tízéves időszakban gyakorlatilag zéró lesz. A cég szerint ha az olajárak jövőre sem emelkednek, és főleg ha még tovább esnek, akkor az orosz gazdaság valószínűleg 2016 után is recesszióban marad.
A Moody''s nemrégiben megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Oroszországtól, "Ba1/Not Prime"-ra rontva a hosszú és rövid távú orosz szuverén adósságkötelezettségek besorolását az addigi "Baa3/Prime-3" szintről. A cég ezt a lépést is azzal a véleményével indokolta, hogy a folytatódó ukrajnai válság, valamint az olajár- és a rubelárfolyam-sokk várhatóan mély és tartós recesszióba sodorja az orosz gazdaságot.
Oroszország rövid időn belül a második hitelminősítőnél vesztette el befektetési ajánlású államadós-besorolását. Nem sokkal korábban a Standard & Poor''s szintén spekulatív sávba sorolta vissza Oroszországot, "BBB mínusz/A-3"-ról egy fokozattal "BB plusz/B"-re rontva a hosszú és rövid futamidejű orosz szuverén devizaadósság-állomány besorolását. Több mint egy évtizede először fordul elő, hogy Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül több is befektetésre már nem ajánlott osztályzattal tartja nyilván.
A Fitch Ratings jelenleg még a befektetési ajánlású sávba sorolja az orosz államadós-osztályzatot, "BBB mínusz" szinten, amely a befektetési kategória alsó széle, de a cég erre az osztályzatra is leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.