A lap név nélkül nyilatkozó brüsszeli, frankfurti és berlini forrásai szerint Alekszisz Ciprasz kormánya "hihetetlenül inkompetens", tagjai "kávéházi forradalmárok", akik még mindig nem értették meg, mekkora veszélybe sodorták Görögországot.
A 2010 óta államadósság-válsággal küzdő országot mentőhitelekkel támogató intézmények - az EB, az EKB és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábban trojkának nevezett hármasa - körében nem zárják ki, hogy a következő hetekben bekövetkezik a "Graccident", vagyis az, hogy Görögország nem kilép, hanem "kibotlik" az euróövezetből, maradási szándéka ellenére távozásra kényszerül a valutaunióból.
Az eurócsoport - az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa - hétfői ülésének így "pedagógiai célja" is van, a tanácskozáson tudatosítani akarják a görög vezetésben, hogy igen súlyos helyzetbe manőverezték az országot.
Az ülésen megvitatják az athéni vezetés új reformterveit, amelyet Jánisz Varufakisz pénzügyminiszter a napokban levélben ismertetett Jeroen Dijsselbloemmal, az eurócsoport elnökével. FAS szerint Brüsszelben és Berlinben úgy vélik, a görög kormány megpróbál kihátrálni korábbi ígéreteiből, erre utal, hogy a levélben nincs szó privatizációról, a munkaerőpiac reformjáról és az áfáról. Az a terv pedig "derültséget" okozott, hogy az adóhivatal alkalmi besúgókat - például turistákat, diákokat - bérelne fel az adózási fegyelem ellenőrzésére.
Brüsszeli, frankfurti és berlini vélemények szerint Varufakisz "teljes csőd" és addig biztosan nem halad előre a görög válság kezelése, ameddig miniszter marad - írta a FAS. A hozzá nem értés szemléletes példája, hogy a napokban az athéni pénzügyminisztérium egy magas beosztású tisztségviselője az EB humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosához fordult segítségért, mert nem tudta, hogy a biztos kizárólag az EU-n kívüli területekkel, országokkal foglalkozik.
A görög kormány a 2012-ben indított második mentőprogram hiteleiből megmaradt források lehívásáig kincstárjegyek kibocsátásával kíván forráshoz jutni. Az elképzelés szerint az állampapírokat bankok vásárolnák meg és az EKB-nál helyeznék el őket. Ehhez azonban szükséges, hogy az EKB hozzájáruljon a szuverén kincstárjegyek kibocsátási kvótájának megemeléséhez. (Az EB, az EKB és az IMF korábban engedélyezte, hogy Görögország 15 milliárd euró értékben kibocsásson kincstárjegyeket, és Athén már kimerítette ezt a keretet.)
Az EKB elzárkózik ettől. A tiltott költségvetési finanszírozás egyértelmű, "világos esete lenne, ha még több görög kincstárjegyet fogadnánk el fedezetként a jelenlegi helyzetben, amelyben Görögország nem tud hozzáférni a piaci forrásokhoz" - mondta a FAS-nak Benoit Coeuré, az EKB igazgatóságának tagja. Az EKB "nem tesz ilyet, Görögország kedvéért nem sértjük meg a szerződéseinket" - tette hozzá Coeuré, kiemelve, hogy "a görög kormánynak, mint minden más kormánynak tudomásul kell vennie, hogy Európa szabályokon alapuló közösség".
Alekszisz Ciprasz miniszterelnök a kincstárjegy-kibocsátással kapcsolatban a Der Spiegel című német hírmagazin szombati számában megjelent interjúban azt mondta, amennyiben az EKB nem támogatja a tervet, "nagy felelősséget vállal" és azt kockáztatja, hogy újrakezdődik a "thriller", amely lejátszódott február 20., a második mentőprogram négyhónapos meghosszabbításáról szóló megállapodás előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.