Az Egyesült Államok szövetségi adóssága múlt csütörtökön 18,114 ezer milliárd dollárra rúgott a pénzügyminisztérium napi jelentése szerint – ez mintegy 2 ezer milliárddal több a tavaly év végi GDP-nél –, bőven meghaladva a tavaly 17,2 ezer milliárd dollárban rögzített limitet. A 2014. február 15-én aláírt törvény úgy szólt, hogy idén március 15-ig túl lehet lépni a fenti határt, utána azonban az Obama-kormányzatnak vagy el kell érnie a plafon újbóli megemelését, vagy vissza kell fognia a most mintegy napi 2 milliárd dollárnyi kormányzati kiadásokat. Washington választhatja azt is, hogy felfüggeszt bizonyos kifizetéseket a szövetségi kasszából – ehhez az eszközhöz folyamodott Barack Obama 2013 októberében, amikor a republikánusok először nem engedték át a törvényhozáson az akkor 16,7 ezer milliárdos adósságplafon felemelését. Akkor több mint két hétre leállt a nem létfontosságú közintézmények működése – becslések szerint ez 0,3 százalékpontot vett el a 2013. negyedik negyedévi GDP-ből –, és a republikánusok csak azon az áron engedtek, hogy forrásokat vonhattak el Obama egészségügyi programjától.
Ezt követően született meg a 2014. februári törvény, amelynek értelmében az USA kormányzata most októberig még elműködhet úgynevezett rendkívüli intézkedésekkel, de Jack Lew pénzügyminiszter a törvényhozáshoz intézett levelében sürgette, hogy mielőbb rendezzék a helyzetet, azaz vigyék feljebb a limitet (a pénzügyminisztérium addig is megkezdte kiadások korlátozását, tegnap leállította a befizetéseket a kormányzati alkalmazottak nyugdíjalapjába). Ha ez nem történik meg, akkor az USA megint a sokat emlegetett fiskális szakadék, azaz a technikai csőd szélére kerül, és mivel a kötvényei zöme külföldi kézben van, már e lehetőség felmerülése is rendre aggasztani kezdi a piacokat. (A 2011-es adósságplafon válság idején fosztotta meg először az S&P az USA-t a legjobb adósoknak járó AAA besorolástól.)
A demokrata Obama-kormányzat helyzete most annyival nehezebb a 2013. őszinél, hogy a Kongresszus mindkét házában a republikánusok vannak többségben, tehát az alkufolyamat nehezebb lehet. A költségvetési kiadások csökkentését követelő republikánusok dolga se könnyű azonban, mert egy évvel az elnökválasztás előtt már kockázatos vállalni annak az ódiumát, hogy akár csak napokra is megbénítják az állam működését, ártanak a gazdaságnak, sőt csődveszélynek teszik ki az országot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.