BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A korlátozásnak vége, a válságnak nem

Visszatért az élet a normális kerékvágásba Cipruson: hétfőtől feloldottak minden tőkeáramlást korlátozó intézkedést. Így ismét szabadon lehet pénzt külföldre utalni magánszemélyeknek és cégeknek is. A szigetországon belüli tőkemozgásra vonatkozó szigorítást januárban oldották fel, míg a legszigorúbb, naponta mindössze 300 eurós készpénzfelvételt lehetővé tevő korlátozás 2013 végéig volt hatályban.

Az euróövezeten belül példa nélküli – Izlandon viszont a válság 2008-as kitörése óta alkalmazott – intézkedést 2013 márciusában vezették be, amikor Ciprus mentőhitelért folyamodott, hogy elkerülje az államcsődöt. A 10 milliárd eurós hitelről szóló megállapodás részeként magánszemélyek legfeljebb 20 ezer eurót utalhattak számlájukról külföldre, míg a szigetre látogatók útjuk során maximum 10 ezer eurónyi készpénzt vehettek fel. Nem ez volt az egyetlen példátlan intézkedés a bankszanálás során: a napokig tartó banki zárlatot követően a százezer euró feletti, nem biztosított betétek 47,5 százalékát elveszítették az ügyfelek, miközben a kormány, a pénzintézeti szektor átalakítása mellett szigorú megszorításokat vezetett be.
Ciprus vesszőfutása korántsem ér véget a mostani lazításokkal, jóllehet az elmúlt három év recesszióját követően idén már szerény növekedést várnak. A 2013-as 5,8 százalékos visszaesést azonban aligha kompenzálja az Európai Bizottság által 0,4 százalékosra tett GDP-bővülés, és ahhoz sem elég, hogy hatékonyan törje le a most 16 százalékos munkanélküliséget. Az államadósság is idén tetőzhet, a GDP 115 százalékát meghaladó szinten, a szakértők itt is lassú csökkenést várnak a következő években.

A fő probléma ugyanis a szanálást követően sem oldódott meg. A ciprusi csődhelyzet hátterében a helyi bankok óriási görög kitettsége állt: a szektor 4,5 milliárd eurónyi görög állampapírt volt kénytelen leírni 2012-ben, ez a veszteség – emlékeztet a Reuters – a ciprusi GDP negyedével volt egyenértékű. Az elmúlt hónapokban újra csődközeli állapotba került a görög gazdaság, Athén hitelezői most hasonló tőkekorlátozást várnak el, miután az elmúlt hónapokban több mint 10 milliárd euróval apadt le az év első két hónapjában a görög bankokban tárolt betétek állománya.

A görögöknél a betétállomány a válság kitörése óta a felére apadt, a 2010 körüli, 700 milliárd eurót meghaladó szintről 350 milliárd alá. Hasonló visszaesés volt tapasztalható Cipruson is, ahol 2013 elején még 72 milliárdos állomány idén februárban csak 48 milliárd eurót tett ki. Amíg azonban a görögöknél a betétállomány a GDP nagyjából duplája, a szigetországban jelenleg is meghaladja a bruttó nemzeti termék háromszorosát.

Moszkva ajánlatai

Oroszország olcsóbb földgázt és hitelt ajánlhat fel Görögországnak Alekszisz Ciprasz miniszterelnök ma kezdődő moszkvai tárgyalásain – állította egy név nélkül nyilatkozó orosz kormányzati forrás, akit a Kommerszant orosz gazdasági napilap idézett. A forrás szerint a kedvezményekért cserébe Oroszország – meg nem nevezett – görög tulajdonra akar szert tenni.

A lapértesülés megjelenése után Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter sietve bejelentette, hogy Görögország egyelőre nem fordult Oroszországhoz hitelkérelemmel. A hivatalos program szerint Vlagyimir Putyin államfő és Ciprasz az EU és Oroszország kapcsolatairól és gazdasági kérdésekről tárgyalnak majd. Brüsszelben nem nézik jó szemmel a közeledést, amely kísértetiesen emlékeztet arra, ami Ciprussal történt két évvel ezelőtt. A szigetország akkor orosz hitellel igyekezett elkerülni a fizetésképtelenséget. Ezt az is magyarázta, hogy az adóparadicsomnak számító Ciprus orosz offshore-cégek százainak adott otthont, 30-40 milliárd eurónyi orosz tőke áramlott a helyi cégek felé és az orosz magánszemélyek betéteit 12 milliárd euróra becsülték. Az üzlet végül meghiúsult.

A lapértesülés megjelenése után Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter sietve bejelentette, hogy Görögország egyelőre nem fordult Oroszországhoz hitelkérelemmel. A hivatalos program szerint Vlagyimir Putyin államfő és Ciprasz az EU és Oroszország kapcsolatairól és gazdasági kérdésekről tárgyalnak majd. Brüsszelben nem nézik jó szemmel a közeledést, amely kísértetiesen emlékeztet arra, ami Ciprussal történt két évvel ezelőtt. A szigetország akkor orosz hitellel igyekezett elkerülni a fizetésképtelenséget. Ezt az is magyarázta, hogy az adóparadicsomnak számító Ciprus orosz offshore-cégek százainak adott otthont, 30-40 milliárd eurónyi orosz tőke áramlott a helyi cégek felé és az orosz magánszemélyek betéteit 12 milliárd euróra becsülték. Az üzlet végül meghiúsult. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.