BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állami bankokhoz is kerülhetnek az önkormányzatok

Ha a kormány a teljes önkormányzati számlavezetést a Magyar Államkincstárhoz delegálja, a szükséges fejlesztések elvégzéséhez szakértők szerint legalább két év szükséges. Nem vetették még el azt az ötletet sem, hogy az állami kézbe került kereskedelmi bankok valamelyikéhez irányítsák az önkormányzati ügyfeleket.

Legalább két évébe kerülhet a kormánynak, ha a Magyar Államkincstárt fel kívánja készíteni az önkormányzatok számlavezetésére és egyéb pénzügyi szolgáltatások nyújtására – vélekedtek a lapunknak nyilatkozó szakértők. Ez a tény régóta ismert a kormányzat előtt is, az átalakítás időigényét ugyanis már az ötlet korábbi felmerülésekor is vizsgálta a kabinet. Az viszont még nagy vonalakban sem dőlt el, hogy a kincstár pontosan milyen feladatokat venne át a pénzügyi szolgáltatóktól az önkormányzati ügyfelek kiszolgálásánál, ami pedig nagyban befolyásolja a fejlesztés időtartamát és költségeit.

Információink szerint még annak a lehetőségét is vizsgálja a kabinet, hogy az önkormányzatokat vagy a számukra nyújtott pénzügyi szolgáltatások egy részét az állami kézben lévő kereskedelmi bankokhoz – az MKB-hoz, illetve a Budapest Bankhoz – irányítsa át. Ennek a megoldásnak kétségtelen előnye lenne, hogy jóval olcsóbban meg lehetne valósítani, mint a kincstár felkészítését egy sor, számára eddig idegen feladatra. Árnyalja a képet, hogy a kormányzati kommunikáció szerint a két új szerzeményt néhány éven belül értékesíteni kívánják, ami pedig pont az eredeti célt – az önkormányzati pénzek mozgásának ellenőrizhetőbbé tételét – veszélyeztetné. Az is tény, hogy bár két jelentős szereplőről van szó, az önkormányzati szolgáltatások piacán eddig egyikük sem volt érdekelt.

Az mindenesetre biztos, hogy a kormányzat komoly fejlesztésekre készül a Magyar Államkincstárnál. Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Hírlapnak korábban úgy nyilatkozott: várhatóan még ebben az évben elkészül a kincstárnál az a szoftverfejlesztés, amely lehetővé teszi a pénzügyi tranzakciók napon belüli lebonyolítását, amire eddig csak a kereskedelmi bankok, a fejlett pénzügyi közvetítők voltak képesek Magyarországon. Hozzátette: nem elképzelhetetlen, hogy még ebben az évben módosítják a kincstár jogszabályi hátterét, így a jogállása, a funkciója is bővülhet. Év közben pedig elkészülhet a kincstár jövőjének koncepciója, az év második felében akár az Országgyűlés elé is kerülhet az ezzel kapcsolatos terv. Az államtitkár ugyanakkor közölte azt is: ahhoz, hogy a kincstár fel tudja venni a versenyt a kereskedelmi bankokkal, nagyon meg kellene erősíteni, fel kellene fejleszteni, és a kereskedelmi banki kapcsolatot sosem tudja majd pótolni.

A kormány időről időre visszatér a kincstár számlavezetésbe vonásának tervéhez, mégpedig azért, mert az önkormányzatok gazdálkodásával – részben a forráshiány miatt – folyamatosak a gondok. 2011 és 2014 között az állam négy ütemben összesen több mint 1300 milliárd forintnyi önkormányzati adósságot vállalt át, így nem csoda, ha nagyobb rálátást szeretne a települések számlapénzeire. Figyelemre méltó emellett, hogy az önkormányzatok gazdálkodásával foglalkozó több tanulmány, illetve jelentés is megállapította már, hogy a hitelfelvétel sokszor erősen ciklikus jellegű, és mindig pont a választási évekre esnek a csúcsok.

A nagybankoknál a pénz java

A helyi önkormányzatok összesen 549,5 milliárd forintos betétállománnyal rendelkeztek a különböző pénzügyi szolgáltatóknál 2014 végén – derül ki a Magyar Nemzeti Bank statisztikáiból. Ebből 488,3 milliárd forintot – tehát több mint 88,8 százaléknyit – a piacon aktív nagybankok kezeltek, és nem egészen 6 százaléknyi jutott a szövetkezeti hitelintézeti szektorra, bő 5 százalék pedig a kisebb és szakosított bankokra. A betéteik közel 60 százalékát lekötetlenül tartják az érintettek, a hosszú lejáratra lekötött betétek aránya pedig mindössze 6 százalék. Figyelemre méltó viszont, hogy a 2014 végén 23,8 milliárdos önkormányzati értékpapír-állomány nem egészen fele volt csak állampapírban, és 7,6 milliárdot tartottak különböző befektetési alapokban.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.