Az EMMI-nél érdeklődésünkre most elmondták: az expónyitásig a tervek szerint 1,8 milliárdot használnak fel a magyar világkiállítási részvételre szánt összesen 2,35 milliárd forintból, ebből bonyolították le tavaly az azóta is vitatott pavilonterveztetést. Mint emlékezetes, az első díjat a „Malom” jeligéjű munka nyerte el, de a kormánybiztos inkább a második helyezett, sámándobbal határolt épületet, az Alakort választotta, amelyet immár Életkert néven építenek fel. Ezt a tervet a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége a kezdetektől vállalhatatlannak tartotta, mára pedig saját tervezői is elhatárolódtak tőle.
Ertsey Attila, Dr. Herczeg Ágnes, Stocker György, Podoski György és Borsiné Arató Éva az Építészfórumon megjelent nyílt levélben ezt így indokolta: „a pavilon és kert üzenete és annak megjelenési formája attól, amit jó szívvel képviselni tudunk, aminek magvalósulásáért küzdöttünk, és támadások tömegét elszenvedtük, immár tarthatatlan mértékben eltávolodott”. Hangsúlyozták, hogy a pavilon végső változatának építészeti-műszaki színvonaláért, működőképességéért, a terem hangzásáért nem vállalnak felelősséget. Szőcs Géza viszont kiállt az Életkert mellett, mondván, „az építmény egyértelműen elnyerte a publikum tetszését”, a tervezők nyilatkozatára reagáló közleménye szerint főként Olaszországban kapott „számos pozitív kritikát, ahol egy közönségszavazáson bekerült az Expo 10 legszebb pavilonja közé is”.
Újabb közbeszerzés júniusban
A magyar pavilon kivitelezésére, illetve hazai újrahasznosítására 33,75 millió forintos alaptőkével saját céget hozott létre tavaly az állam: a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Carpathia Nemzeti Kreatív Gazdaságfejlesztő és Innovációs Kft.-t. A cég a kivitelezésére kiírt közbeszerzési pályázatok eredményeként öt magyar és két olasz vállalkozást vont be a munkálatokba. A pavilon bontására, a milánói telek rekultivációjára, majd az épület újraépítésére Szombathelyen pedig várhatóan júniusban írnak ki újabb, bruttó 550 millió forintos közbeszerzést. Mint korábban bejelentették, a pavilont egészségipari, valamint táplálkozástudományi információs központként hasznosítják újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.