BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lecsúsztunk az üzleti hatékonyságban

Eléggé átrendeződött idén az IMD versenyképességi listája, amelyen Magyarország csak a gazdasági eredmények alapján tudta megőrizni tavalyi helyét.

Az USA maradt a világ legversenyképesebb országa a svájci IMD idei listája szerint, a tavalyi ezüstérmes Svájc viszont a második helyről a negyedikre esett vissza. A lausanne-i nemzetközi üzleti iskola 1989 óta készülő versenyképességi évkönyvében általában is elég sok a változás; Magyarország helyezéséről ez nem mondható el, a 61 vizsgált ország közül ugyanúgy a 48. lett, mint tavaly.

Az egyes országok versenyképességén a jelentés készítői azt értik, hogy mennyire jó ott üzleti tevékenységet végezni – tehát nem azt, hogy például egymással hogy állják a versenyt a külkereskedelemben – ,  több mint 300 kritérium alapján (ezek kétharmada statisztikai adatokból származik, a többi abból a felmérésből, amelyet az IMD végez el több mint hatezer üzleti vezető bevonásával). Négy szempont alapján készítenek külön rangsorokat – gazdasági teljesítmény, a kormányzat hatékonysága, az üzleti hatékonyság és az infrastruktúra -, ezekből alakul ki a végső lista. A legfontosabb talán az üzleti hatékonyság, ez látszik abból is, hogy az első tíz helyezettből kilenc e tekintetben is benne volt a legjobb tízben. Üzleti hatékonyságon azt érti az IMD, hogy az adott ország üzleti környezete mennyire teszi lehetővé az innovatív, profitábilis működést – végső soron, milyen a termelékenység – , ezt munkaerő-piaci, pénzügyi indikátorok, vállalatvezetési gyakorlatok vizsgálatával állapítják meg.

Versenyképesség (2015, illetve 2014.)

1. (1.) USA

2. (4.) Hongkong

3. (3.) Szingapúr

4. (2.) Svájc

5. (7.) Kanada

6. (11.) Luxemburg

7. (10.) Norvégia

8. (9.) Dánia

9. (5.) Svédország

10. (6.) Németország

.

.

29. (33.) Csehország

33. (36.) Lengyelország

.

.

46. (45.) Szlovákia

47. (47.) Románia

48. (48.) Magyarország

49. (55.) Szlovénia

Forrás: IMDAz USA méltatásában az üzleti hatékonyságot, a pénzügyi szektor erejét, az innovációs képességet és az infrastruktúrát emelte ki külön az értékelés, Németország viszont azért esett vissza összesítettben a hatodikról a 10. helyre, mert üzleti hatékonyságban a kilencedikről a 16-ikra zuhant. E téren a teljes lista második helyét megszerző Hongkong lett a legjobb – a szárazföldi Kína viszont csak a 27. lett, miközben az összrangsorban egy hellyel előbbre, a 22-ikre jött fel.

A gyakran a világgazdaság húzóerejének kikiáltott ázsiai országok egyébként vegyesen teljesítettek: Japán, Thaiföld, Malajzia, Indonézia lejjebb, Tajvan, Dél-Korea, a Fülöp-szigetek valamivel feljebb került. A másik nagy feltörekvő térségre, Dél-Amerikára inkább a hanyatlás jellemző Brazíliától Peruig, Venezuela pedig maradt a tavalyi utolsó helyén.

A kelet-közép-európai régióban Szlovénia a tavalyi 55. helyről a 49-ikre ugrott, négy helyet javított Csehország – bekerülve az első harmincba –, hármat Lengyelország, visszaszerezve 2013-as 33. helyét. A balti országok Litvánia kivételével alacsonyabbra kerültek, az igazán nagy esést azonban nem meglepő módon a háborús konfliktusban ragadt Ukrajna mutatta be, a 49. helyről a 60-ikra zuhant (alapvetően a gazdaság teljesítménye miatt). A konfliktusban ugyancsak érintett Oroszország a tavalyinál hét hellyel lejjebb, a 45-iken tudott megkapaszkodni.

A régió két stagnáló versenyképességű országa Románia és Magyarország, egymást követik a 47. és a 48. helyen. Románia ennél jobb pozícióban nem volt az utolsó öt évben, Magyarország viszont 2012-ben még a 45. volt. A részlisták tanúsága szerint csak a gazdasági teljesítmény őrizte meg e posztot Magyarországnak, itt a nagyon jónak számító 17. helyig száguldott az egy évvel korábbi 32. után. Minden más részlistán a mezőny második felében van az ország, még a legjobban az infrastruktúra terén áll, bár a 39. hely romló viszonyokat jelez a 2011–12-ben elért 35-ikhez képest. A kormányzati hatékonyság részlistáján rendre az 50. hely után voltunk az utóbbi öt évben (az idei 54. helyezés a leggyengébb), az üzleti hatékonysági rangsorban pedig 2013-ban vesztettünk teret – Magyarország akkor a 49-ikről az  55. helyre esett vissza és azóta évről évre eggyel lejjebb süllyed, idén már csak az 57. Ezen a részlistán csak Argentínát, Venezuelát, Bulgáriát és Horvátországot előzzük meg – még Ukrajna (55.) vagy az idei újonc Mongólia (53.) is jobb hely, ha üzleti hatékonyságról van szó.

2. (4.) Hongkong

3. (3.) Szingapúr

4. (2.) Svájc

5. (7.) Kanada

6. (11.) Luxemburg

7. (10.) Norvégia

8. (9.) Dánia

9. (5.) Svédország

10. (6.) Németország

.

.

29. (33.) Csehország

33. (36.) Lengyelország

.

.

46. (45.) Szlovákia

47. (47.) Románia

48. (48.) Magyarország

49. (55.) Szlovénia

Forrás: IMD -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.