Nagy lendületet vett az építőipar márciusban, ami újabb jele annak, hogy a magyar gazdaság erőteljesen növekedett az idei első negyedévben. Az építőipar az év harmadik hónapjában 12,7 százalékkal bővült a KSH jelentése szerint a februári 4,9 után. A korábbi időszakhoz hasonlóan a főként uniós pénzekből megvalósuló útépítés, a vasútfelújítás, és a közműfejlesztés húzta az építőipar növekedését. Egy hónap alatt, februárhoz képest szezonálisan igazítva 6,3 százalékkal nőtt a termelés.
Nem csak az építőipar, hanem az ipar is újabb lendületet vett márciusban: 9 százalékkal nőtt a termelés naptárhatástól tisztított adatok alapján a februári 6 százalékos bővülés után. Nyers adatok szerint ennél is gyorsabb, 11,6 százalékos növekedést mért a KSH, amit a belföldi értékesítés és a külpiaci eladás is hajtott. Előbbit a belső kereslet élénkülése, utóbbit pedig a külpiaci konjunktúra támogatja. A legdinamikusabban, 20 százalékkal az autóexport növekedett, de az elektronikai cikkek kivitele is közel 10 százalékkal bővült. A járműgyártás 19, az élelmiszeripar 12, az elektronikai cikkek gyártása pedig 11 százalékkal emelkedett márciusban az előző év azonos időszakához képest.
A jó márciusi adatok sokat segítettek abban, hogy az ipar és az építőipar termelése is jelentősen hozzájáruljon a GDP növekedéséhez. Az ipari termelés az idei első negyedévben 8 százalékkal bővült, az építőipar volumenének növekedése pedig elérte a 8,5 százalékot. Ahhoz sem férhet kétség, hogy termelési oldalról a szolgáltatások is növelték a GDP-t, hiszen a fogyasztás is felpörgött. A legtöbb elemző arra számít, hogy a tavalyi negyedik negyedéves 3,4 százalékos GDP-növekedés után az idei első negyedévben is hasonló mértékben növekedhetett a GDP.
Megosztottak az elemzők
A leginkább pesszimista szakértő szerint 3 százalék alatt lehetett a GDP növekedése az első negyedévben, az optimisták azonban 4 százalékos bővülést vártak. Sokan azt gondolják, hogy a tavalyi erős növekedés nem tartható, mert kifuthatnak az egyszeri hatások (például a rezsicsökkentés vagy az uniós pénzek gyors lehívása), ennek azonban egyelőre csak apró jeleit láthatjuk, és a termelésben nem tükröződik ez a hatás. Sőt, felhasználási oldalról nézve a fogyasztás egy évtizede nem látott ütemben növekedhet. Igaz, ezt megint egyszeri hatás, a banki elszámolás segítheti.A KSH holnap délelőtt teszi közzé a GDP-adatokat, ami Balatoni András, az ING Bank vezető elemzőjének prognózisa alapján jobb lehet a konszenzusnál. A szakértő szerint január és március között 3,8 százalékkal nőhetett a GDP az előző év azonos időszakához képest. Hozzátette azonban azt is, hogy az ipari termelés és a hozzáadott érték elválhat egymástól, különösen az alacsony olajárak miatt. Erre mutatott rá Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza is, aki szerint a hozzáadott érték az ipari termeléstől elmaradva növekedhet.
A gazdaság az év hátralévő részben is jól teljesíthet, igaz, a kilátások már vegyesek. Az építőipar rendelésállománya zuhan, miután az uniós pénzek lehívását már nem lehet tovább fokozni. A vállalatok március végi szerződésállománya 30 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál: az épületekre vonatkozó szerződések több mint 10 százalékos csökkenést mutatnak, az egyéb építményeknél pedig egyharmados a zuhanás. Ez a hatás hamarosan megjelenhet, azonban még egy ideig kitarthat a rengeteg korábbi megrendelés. Az ipari termeléssel nincs baj, hiszen az összes új rendelés 14 százalékkal magasabb a tavaly márciusánál. A feldolgozóiparban 2 százalékos a növekedés, az új belföldi rendelések 14, az új exportrendelések 0,4 százalékkal nőttek. Mindez azt jelzi, hogy az ipar növekedése folytatódhat. A GDP legnagyobb részét adó szolgáltatások bővülését pedig a belső kereslet élénkülése támogatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.