BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felgyorsul a kommunikáció - Komoly beruházás fejeződik be

Egy most befejeződő, hárommilliárd forintos kommunikációs fejlesztésnek köszönhetően könnyebbé, hatékonyabbá és biztonságosabbá válik a készenléti-rendvédelmi szervek munkája.

Napokon belül lezárul a készenléti szervezetek – rendőrség, mentőszolgálat, katasztrófavédelem – által használt egységes digitális rádiótávközlő (EDR) rendszer fejlesztésének újabb szakasza. (Az EDR országos rádiótávközlő rendszer, amely egy Tetra-alapú távközlési rendszert jelent.) A most üzembe állított 23 új bázisállomással a felhasználói igényeknek megfelelően javult az EDR-hálózat lefedettsége és kapacitása – mondta Kozma Béla, az üzemeltető Pro-M Zrt. vezérigazgatója egy tegnapi sajtótájékoztatón. Az új bázisállomásokat alapvetően a schengeni határterületekre telepítette a társaság, és az újakkal együtt mostantól összesen 293 bázisállomás működik.

Az országos EDR-hálózatot négy kapcsolóközpont szolgálja ki (Budapesten, Kecskeméten, Szolnokon és Székesfehérváron), ezek közül Szolnokon és Székesfehérváron 2014 nyara óta már egy-egy új generációs, nagy kapacitású Tetra-központ működik. Korábban a régi kapcsolóközpontok szűkös kapacitása akadályozta az új bázisállomások telepítését, a két új, szolnoki és fehérvári kapcsolóközpontnak köszönhetően azonban most működésbe állhatott a 23 új bázisállomás. Most inkább a kézi kültéri lefedettséget növelték, ami így ma már eléri a 89 százalékot, míg a mobillefedettség 99,4 százalékos. Ez utóbbi a mozgó járművekben elhelyezett, nagyobb teljesítményű készülékeket jelenti, míg a kézi, vagyis a szolgálattevők kezében lévők kisebb teljesítményű készülékek. A hálózattal kapcsolatban korábban voltak minőségi kifogások, ezeknek egy része épp a lefedettség hiányosságai miatt adódott, de a rendelkezésre állás a kezdetektől csaknem százszázalékos volt – mondta Kozma.

Az új bázisállomások kiépítése mellett a projekt során kétszáz diszpécser-munkaállomást cseréltek le modernebb, a tevékenységirányítási feladatokat támogató számítógépes munkahelyre a rendőrség tevékenységirányító központjaiban. A projekt része volt a központi tevékenységirányítási dokumentáló rendszer fejlesztése is. A beruházás során tovább növelték a hálózat katasztrófatűrő képességét, valamint megfelelő infrastruktúrát teremtettek ahhoz, hogy a hálózat országos szinten akár százezer felhasználót is kiszolgáljon. A fejlesztést leginkább a rendőrség igényei indokolták – tette hozzá Kozma.

A 2013 augusztusában kezdődött beruházás hárommilliárd forintba került – mondta a Világgazdaság kérdésre a vezérigazgató. A fejlesztés teljes egészében uniós forrásból valósult meg. A 2015. augusztus 31-én záruló fejlesztéssel javul az EDR-rendszer használhatósága, könnyebbé, hatékonyabbá és biztonságosabbá válik a készenléti-rendvédelmi szervek munkája. A fejlesztésben a konzorciumot vezető Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt. mellett a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és a Kormányzati Fejlesztési Ügynökség vett részt. A jelenlegi hálózat tökéletesen alkalmas a csoportos kommunikációra, vagyis az alapfunkciójának megfelelő, de korlátozottan használható adatkommunikációs célokra, például egy-egy videó letöltése sok időt igényelne. E téren a továbblépést a szintén közvetetten állami tulajdonú MVM Net Zrt. hálózatának használatával képzelik el a Pro-M vezetői.

A jelenlegi rendszer 2025-re érik meg a technológiai cserére. Addig nemzetközi szinten is több körülményről kell dönteni, például arról, hogy milyen szabvány szerint, milyen tartományban működjön a rendszer. Jelenleg a 380–390 MHz-es frekvenciát használják, és a lehetőségek között a 400 és a 700 MHz-es frekvenciák szerepeknek. A tervek szerint az új technológiát a Tetra-rendszer működése mellett vezetnék be.

Tíz éve indultak

Az EDR, vagyis a Tetra-rendszer 2005-ben startolt, akkor a Magyar Telekom és a Westel közösen alapította a céget, amely 2012 szeptemberében került állami tulajdonba. A Pro-M valójában egy kormányzati távközlési szolgáltató, amely közszolgáltatási szerződés keretében a Belügyminisztérium megrendelésére végzi a tevékenységét. A szerződés aláírásakor éves szinten nettó 9,3 milliárd forint volt az éves díj, most pedig – a költségmegtakarításoknak köszönhetően – bruttó 5,8 milliárd forint.


Az EDR, vagyis a Tetra-rendszer 2005-ben startolt, akkor a Magyar Telekom és a Westel közösen alapította a céget, amely 2012 szeptemberében került állami tulajdonba. A Pro-M valójában egy kormányzati távközlési szolgáltató, amely közszolgáltatási szerződés keretében a Belügyminisztérium megrendelésére végzi a tevékenységét. A szerződés aláírásakor éves szinten nettó 9,3 milliárd forint volt az éves díj, most pedig – a költségmegtakarításoknak köszönhetően – bruttó 5,8 milliárd forint.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.