Nyitva hagyta a kaput a szeptemberi kamatemelés előtt Stanley Fischer, az amerikai jegybank (Fed) alelnöke, aki a kansasi szövetségi tartalékbank által szervezett Jackson Hole-i nemzetközi konferencián bizakodva nyilatkozott arról, hogy az infláció irama a kívánt kétszázalékos szintre kapaszkodik fel, és emiatt – a további gyorsulást megelőzendő – a monetáris politikának időben be kell avatkoznia.
A kínai hatásra felbolydult piacokat látva az elemzők a múlt héten szinte biztosra vették, hogy a szeptember 16–17-i ülésén a nyíltpiaci bizottság nem emeli meg a 2008 óta nulla és negyed százalék közé szorított irányadó kamatot, inkább még vár akár néhány hónapot is. Ezért nagy érdeklődés előzte meg a Wyoming államban, Jackson Hole-ban megrendezett konferenciát, amelyen Janet Yellen elnök távollétében Stanley Fischer beszélt, ám nem sok fogódzót adott a befektetőknek. Azt mondta, hogy az első emelés időpontja nem igazán fontos kérdés, sokkal komolyabb figyelmet érdemelne a jegybanknak az az ígérete, hogy ezt követően csak nagyon fokozatosan viszi feljebb a kamatot.
Kína persze világgazdasági tényező, de befolyása az amerikai gazdaságra korlátozott, sokkal kisebb, mint például a saját térségére kifejtett nyomás, ami már globális horderejű. Ezért a szokásosnál is mélyebb elemezésnek vetik alá a piaci eseményeket. Az előadás előtt egy interjúban Stanley Fischer óvakodott attól, hogy a szeptemberi Fed-ülés döntését bármi módon megelőlegezze. A piacon ugyanis nagy figyelmet keltett, hogy William Dudley, a New York-i tagbank elnöke úgy fogalmazott: a piaci felfordulás miatt kevésbé kényszerítő a szeptemberi emelés megfontolása.
Az adatok arra utalnak, hogy a második negyedévben – vagyis az augusztusi piaci vihar kitörése előtt – az amerikai gazdaság nagyon belehúzott, 3,7 százalékos éves ütemet diktált, a munkanélküliségi ráta is közelíti az öt százalékot, vagyis a teljes foglalkoztatás szintjét. Erre is utalt beszédében Stanley Fischer, hozzátéve, hogy ezen adat mögé is bekukkantanak, vajon mennyien dolgoznak kényszerűen csak részmunkaidőben, s milyen a foglalkoztatottsági ráta általában és az egyes korcsoportokban.
Mondandójának középpontjában azonban az infláció állt, amely makacsul a kétszázalékos szint alatt ragadt. A kihasználatlan kapacitások csökkenése ellenére létező jelenséget időleges tényezőkkel magyarázta Fischer, elsősorban az olaj- és nyersanyagárak alakulásával. Ám az energia- és élelmiszeráraktól szűrt személyes fogyasztási kiadások (PCE) indexe is csupán 1,2 százalékos emelkedést mutat egy évre visszatekintve. Ennek oka viszont abban keresendő, hogy egy esztendő alatt a dollár tizenhét százalékkal erősödött, aminek elhúzódó és a növekedést fékező hatása még 2016-ban, sőt talán 2017-ben is érezhető lesz.
Az átmeneti tényezők megszűnése nyomán azonban az infláció irama is gyorsulni fog, de a Fed nem várhat addig, amíg el nem éri a két százalékot. Fischerhez hasonlóan fogalmazott egyébként Jackson Hole-ban Alan Blinder princetoni professzor is. De James Bullard, a Saint Louis-i tagbank elnöke is, aki 2016-ben már kétszázalékos inflációt remél. Ő inkább amiatt aggódik, hogy a termelékenység javulásának az üteme nagyon alacsony.
A kínai fejlemények Bullard szerint sem változtatják meg alapvetően az előrejelzéseket, s az összességében kedvezően alakult első fél évet nagyon jó második követheti az Egyesült Államokban.
Nagy-Britanniára vonatkozóan ezzel azonos álláspontra helyezkedett előadásában Mark Carney, a Bank of England elnöke, aki azzal érvelt, hogy a jegybank eleve számba vette a szigetország gazdaságának erejét, az árfolyamváltozások dezinflációs hatását és a világgazdaság gyenge pontjait. A félszázalékos alapkamat emelését az év végéhez közeledve fontolhatja meg a brit jegybank monetáris bizottsága.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.