A NBS márciusban, áprilisban, májusban és júniusban is 50-50 bázispontos kamatcsökkentésről döntött, júliusban viszont 6 százalékon tartotta az irányadó rátát.
Az ismételt kamatcsökkentést az évközi alacsony, júliusban csak 1 százalékos - inflációval magyarázták, amely jóval elmaradt a tervezett 3-6 százaléktól. A szerb központi bank 4 százalékban határozta meg az inflációs célértéket, amelyet mindkét irányba másfél százalékpontos sávon belül értelmez.
Az NBS azt is közölte, hogy a görög adósság kezelése csökkentette a nemzetközi pénzügyi kockázatokat, ami a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodás, valamint vártnál jobb gazdasági eredmények mellett egyre vonzóbbá teszi a nyugat-balkáni országot a befektetők számára.
A jegybank legközelebb szeptember 10-én tart kamatdöntő ülést.
Augusztustól 12 százalékkal drágult a villanyáram az országban, amitől az infláció emelkedését is várják a szakemberek. Emellett a GDP növekedési előrejelzést stagnálásról fél százalékos növekedésre módosították a közelmúltban, és várhatóan az IMF is így jár el a tavaly november végén kötött, és idén január elsején életbe lépett egymilliárd euróról szóló, hároméves készenléti hitelmegállapodás második felülvizsgálatakor.
A szerb gazdaság az első negyedévben még 1,8 százalékkal zsugorodott az előző év ugyanezen időszakához képest, a második negyedévben viszont 0,9 százalékkal bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.