Nem valószínű, hogy az idei évben újabb több tízmilliárdos költségvetési forrást kellene elkülöníteni a migráció kezelésére – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára a tárca háttérbeszélgetésén. Hozzátette, hogy a kormány folyamatosan figyeli a helyzetet, és ha kell, akkor további forrásokat különít el.
Banai kiemelte azonban, hogy lesznek még kiadások a migrációhoz kapcsolódóan, vagyis a plusz 30 milliárd forint – amit már elkülönítettek – még nem a végösszeg, de nem feltétlenül terhel minden kiadás az idei évet. Példaként említette, hogy a határzár azon szakaszainál, ahol a birtok magántulajdonban van, az államnak fizetnie kell.
Júliusban 71 milliárd forintos hiánnyal zárt a büdzsé, így az első hét havi deficit összesen 894,1 milliárd lett, ami egy kicsit meg is haladja az egész évre tervezett deficitet. Lapunk azzal kapcsolatos kérdésére, hogy tartható-e a hiánycél, Banai azt mondta, hogy szerinte elérhető az uniós módszertan szerinti 2,4 százalékos hiány. A pénzforgalmi deficitet rontja, hogy az uniós források kifizetését felfüggesztette az Európai Bizottság, és akkor folyósítják a pénzeket újra, ha megegyeznek a kormánnyal. Az uniós sorok egyenlege 450 milliárd forinttal rosszabb jelenleg, mint a tavalyi év azonos időszakában, vagyis ha érkeznének az EU-források, akkor sokkal jobb lenne a költségvetés egyenlege, mint 2014 azonos időszakában.
Szerinte nincs veszélyben a cél, ha az adóbevételek az eddigiekhez hasonlóan teljesülnek, és nem lesz extrém kiadási tétel. „Láttam már olyan piaci elemzést is, amelyik alacsonyabb hiánnyal kalkulál, mint a kormány” – fejtette ki. Kiemelte, hogy egy 30 milliárd forintos eltérés, ami egy 16-17 ezer milliárdos költségvetési főösszegnél nem nagy tétel, 0,1 százalékponttal téríti el a hiányt.
Banai nem aggódik amiatt, hogy a GDP-növekedés a második negyedévben elmaradt a várakozásoktól (2,7 százalék lett), mivel a büdzsé bevételeit ez nem befolyásolta. „Most nem vizsgáljuk felül a makropályát, de ősszel lesz új prognózis” – mondta az államtitkár, aki továbbra is 3 százalék körüli gazdasági növekedést lát reálisnak. Banai kiemelte, hogy a kínai gazdaság lassulását kockázatnak látják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.