BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rendkívüli ülés a tejpiaci katasztrófa miatt

Rendkívüli ülést tartanak az EU-országok mezőgazdasági miniszterei a tej nagyon nyomott árszintjéhez vezető tejpiaci válság miatt – közölte kedden Brüsszelben az Európai Bizottság. Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény illetékesei nem hivatalos jellegű konzultációkat folytatnak egyes uniós tagállamokkal – mondta el Enrico Brivio szóvivő a keddi bizottsági sajtótájékoztatón. Leszögezte, hogy az Európai Bizottság szükségesnek tartja a „tisztességes árak” biztosítását a tejtermelőknek, részletekbe azonban nem bocsátkozott azt illetően, hogy milyen árszintet tekintene Brüsszel tisztességesnek. Azt elismerte, hogy a termelők pozíciója javításra szorul.

Az Európai Bizottság szerint a tejpiaci válság egyik oka a csökkenő kereslet a nagyon jelentősnek számító kínai exportpiacon. Tovább rontott a helyzeten az orosz embargó. A brüsszeli testület ugyanakkor úgy véli, hogy a tejpiac kilátásai hosszú távon jók – és nem igazán emlegetik, hogy a kvótarendszer idei megszüntetésének köze lehet az árak eséséhez.
Mindenesetre ma már a termelők önköltségi ár alatt értékesítenek – Magyarországon is. Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója az M1 aktuális csatornán azt mondta: a termelők literenként 75 forintért adják el a tejet a feldolgozóknak, miközben a tej előállítási ára 90-100 forint literenként. Ez szerinte egy hatékony gazdaságban 85 forint is lehet, de egy kevésbé modernben több mint 100 forint.

Úgy vélte: a túltermelésnek és a kínálati piacnak a tejkvóta megszüntetése az oka, hiszen az uniós döntéshozók nem számoltak azzal, hogy bevezetik az orosz embargót. Az ügyvezető igazgató elmondta azt is, hogy az uniós és a magyar agrárpolitika is folyamatosan próbálja segíteni a termelői összefogásokat azért, hogy a feldolgozókkal vagy a nagykereskedőkkel folytatott tárgyaláson erősebb alkupozícióba kerüljenek. Hozzátette, az EU legnagyobb tejfeldolgozó üzemei – amelyek 10-15-ször több tejet dolgoznak fel, mint a teljes magyar tejtermelés – termelői tulajdonban vannak.

Harcz Zoltán fontosnak nevezte, hogy a magyar tejfeldolgozók olcsón és hatékonyan termeljenek, beruházási támogatásokhoz jussanak, és fel tudják venni a versenyt az uniós feldolgozókkal. Az igazgató utalt arra is, hogy a külföldi feldolgozók árui sokszor olyan láncolatos áfacsaládi ügyletek után jutnak el a polcokra, amelyeknek eredményeként a feldolgozó terméke közel 50 forinttal olcsóbb lesz, mint a saját hazai piacán. Úgy vélte, hogy a 18 százalékos kulcs is magas, és csalásra csábít.

A KSH adatai szerint a tej kilogrammonkénti felvásárlási ára tavaly februárban érte el a maximumát. Az akkori 114 forint után hónapról hónapra mérséklődtek az árak, és tavaly év végén száz forint fölött állapodtak meg. A kvótarendszer megszüntetését követően azonban gyorsan zuhantak a felvásárlási árak, amíg júniusban elérték a 77 forintot kilogrammonként.

Az európai tejtermelők ernyőszervezete szeptember 7-én, a rendkívüli agrárminiszteri tanácskozás napján demonstrációt szervez Brüsszelben, követelve olyan uniós válságmechanizmusok életbeléptetését, amelyek legalább a termelői költségeket fedező tejárakat eredményeznek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.