Júliusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adataiból. Ilyen gyors növekedésre nem volt példa a vasárnapi zárva tartás márciusi bevezetése óta, vagyis úgy tűnik, hogy az emberek alkalamzkodtak a megváltozott helyzethez, és nem fogták vissza fogyasztásukat.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 6,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,3 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene – közölte a KSH. Az üzemanyagok értékesítésének növekedése mögött az újra olcsóbbá váló üzemanyagárak is állhatnak.
"Több mint két éve nő a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon, a júliusi a legnagyobb egy hónapra jutó növekedés" - mondta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön. Hozzátette: az adatok alapján az látszik, hogy gyorsuló ütemű a bővülés.
Azok, akik eddig kételkedtek abban, hogy a vasárnapi pihenőnap bevezetése milyen hatással van a kiskereskedelmi forgalom bővülésére most már be kell, hogy lássák, a vasárnapi pihenőnap bevezetése nem csökkentette a kiskereskedelmi forgalmat - hangsúlyozta Glattfelder Béla. "Nem a nyitva tartás rendje, hanem a növekvő lakossági jövedelmek határozzák meg a kiskereskedelem bővülését."
Elemzők szerint fontos megjegyezni azt is, hogy a tényleges fogyasztás valószínáleg lasabban növekedett, mint azt a kiskereskedelmi forgalom dinamikus bővülése sugallja. Az online pénztárgépek bevezetésnek jelentős fehéredési hatása van: vagyis az eladók biztosan több számlát állítanak ki a NAV-hoz bekötött kasszák miatt, mint korábban, ez azonban nem feltétlenül jelent fogyasztásbővülést.
A kiskereskedelmet ráadásul növeli a külföldiek magyarországi fogyasztása is – ami szintén élénkülhetett, miután a külföldi turisták száma nagymértékben nőtt –, vagyis a GDP fogyasztási komponenséből ezt is le kell vonni. Mindennek ellenére elmondható, hogy a fogyasztás dinamikusan nökveszik, amit az alacsony infláció miatt érdemben növekvő reálbérek is segítenek.
Oszlay András, a Takarékbank osztályvezetője kiemelte, hogy az adat jobb lett, mint az elemzők várták. „Bár szezonálisan kiigazított idősort ilyenkor a KSH még nem közöl, az éves adat viszonylag élénkebb havi dinamikát feltételez, vagyis a kiskereskedelmi forgalom továbbra is lendületesen növekszik” – fejtette ki.
A két-három hónappal ezelőtti helyzethez képest, amikor inkább csak az üzemanyag-értékesítés bővült dinamikusan, mostanra az élelmiszer-eladások terén is felgyorsult a növekedés, ami arra is utalhat, hogy a vasárnapi kiskereskedelmi zárva tartás az értékesítése volumenében eddig nem okozott számottevő hatást – írta Oszlay András. hozzátette: az élelmiszer-eladások tetemes hányada ugyanis a törvény hatálya alá tartozó szuper- illetve hipermarketekben realizálódik.
Összességében a kiskereskedelmi eladások továbbra is dinamikusan nőnek, de ebben jelentős szerep juthat a kiskereskedelem fehéredésének is. Erről a holnap megjelenő részletes második negyedévi GDP-adat háztartások fogyasztására vonatkozó mutatóiból alkothatunk valamivel pontosabb képet – vélte Oszlay András. Amennyiben azok növekedése jelentősen elmarad a kiskereskedelmi eladások növekedésétől (márpedig ez elég valószínűnek tűnik, hiszen az már kiderült, hogy a vártnál gyengébb második negyedévi GDP-növekedést felhasználási oldalról nem a beruházások és nem is a nettó export okozta), akkor az utóbbi egy jó részét a kifehéredés, nem pedig az aktivitás tényleges dinamizálódása okozhatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.