A megfelelő politikai környezet kialakításának révén a demográfiai változás a gazdasági növekedés szolgálatába állítható. Ha azok az országok, amelyeknek a lakossága elöregszik, megteremtik a bevándorlók és a menekültek befogadásának és foglalkoztatásának az intézményeit, akkor mindenki jól járhat. A tények azt mutatják, hogy ezek az emberek keményen dolgoznak, és több adót fizetnek, mint amennyi társadalmi juttatásban részesülnek. Ez a véleménye Jim Yong Kimnek, a Világbank elnökének a valutaalappal közösen kiadott globális jelentésről, amely a két intézmény limai ülésszaka előtt szerdán jelent meg. A tanulmány tanulságát abban foglalta össze Christine Lagarde, az IMF vezére, hogy a politikai döntéshozók súlyos kihívással néznek szembe, s kezelniük kell az elöregedés és a népvándorlás folyamatát, s választ kell adniuk arra a kérdésre, miként lehet nemzetközi szinten a leghatékonyabban együttműködni a globálissá váló problémák megoldásában.
A Fejlesztési célok a demográfiai változás korában című vaskos jelentés leszögezi: a szegényebb országokból a gazdagabb régiókba még évtizedekig tarthat az elvándorlás. A globális szegénység kilencven százaléka az alacsony jövedelmű országokban összpontosul, ahol viszont még magas a népszaporulat, és egyre nő a munkaképes korú lakosság aránya. A globális növekedés háromnegyedét azonban azok az országok adják, amelyekben alacsony a termékenységi ráta, egyre kevesebb a munkaképes korú, s egyre több az idős ember. Globálisan a munkaképes korú lakosság 66 százalékon tetőzött 2012-ben, s 2050-re ez az arány 62,7 százalékra csökken. A 15 év alattiak aránya 2050-re 21 százalékra apad a hatvanas évek 38 százalékos szintjéről, miközben a 65 év felettiek részaránya az ötven évvel ezelőtti öt százalékról 16-ra emelkedik. A termékenységi ráta az ötvenes évekbeli 5-ről mára a 2-höz közelít, s 2050-ben éppen a népesség megtartásához szükséges 2,1-es szintre eshet vissza.
A népszaporulat drámai ütemben csökken. A világ népessége 174 százalékkal növekedett 1950 óta, 2,5 milliárdról 7,3 milliárdra. Ebben az időszakban különösen az első húsz év hozott nagy változást magával, s a nemzetközi elemzések azt vizsgálták, hogyan lehet kezelni a népesség gyors gyarapodását. Most viszont új megközelítésre lesz szükség, mert a népszaporulat két százalékról egy alá süllyed már 2022-ben, s 2050-re 0,5 százalékra eshet. A Világbank 1994-ben még azt jövendölte, hogy 2050-re a világ népessége 9,758 milliárdra bővül, ám most azt prognosztizálja, hogy csak 9,478 milliárdra, s a különbség majdnem mínusz három százalék.
Az elemzés szerint a vitákat új szempontokkal kell bővíteni, az oktatás fejlesztésétől a nyugdíjrendszerek és a szociális támogatások átalakításán át egészen a nemzetközi kereskedelmi szabályok átgondolásáig. Ha még szabadabban járhatnak át a határokon az áruk és a szolgáltatások, a beruházások és az emberek, az segíthet abban, hogy az országok között helyreálljon a demográfiai egyensúly.
A Világbank is azt sürgeti, hogy a még magas népszaporulatú, főként afrikai országokat jobban integrálni kellene a világgazdaságba, és helyben több munkaalkalmat teremteni, ám e térségben számos államot fegyveres konfliktusok, súlyos feszültségek tartanak csapdában, amelyből az emberek értelemszerűen menekülni próbálnak.
A jelentés ugyanakkor elégedetten állapítja meg, hogy a millenniumi fejlesztési célok már 2010-ben, öt évvel a kitűzött határidő előtt teljesültek, vagyis sikerült a súlyos szegénységben élők számát a felére csökkenteni, nagyjából egymilliárd ember került ki a kilátástalannak tekintett állapotból. Ám még 2012-ben is 900 millió embernek kellett legfeljebb napi 1,9 dollárból megélnie. Ez a szám idén 700 millióra csökkenhet, de még mindig túlságosan magas a Világbank és az IMF szerint. A szegénység a Szaharától délre eső területeken a legmélyebb, ez a tény részben magyarázatot ad az elvándorlás okaira és forrásaira is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.