Ha a legfrissebb makromutatókon múlik, akkor nyugodtan nekiláthat a héten a kamatemelésnek a Federal Reserve: novemberben az USA kiskereskedelmi forgalma, illetve a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe egyaránt négyhavi csúcsot ért el.
A kiskereskedelem hó/hó alapon 0,2 százalékos bővülése kisebb ugyan a vártnál – a legtöbb elemző 0,3-et várt –, de nagyobb az előző havi 0,1 százaléknál. (Éves összevetésben 1,4 százalék volt a növekedés.) Az autó- és üzemanyag-értékesítés nélkül számolt forgalom 0,5 százalékkal nőtt, július óta szintén ez a legerősebb teljesítmény. Figyelemre méltó, hogy a kereskedelmi minisztérium által vizsgált 13 nagyobb részterületből nyolcban erősödött a forgalom. Mindez elemzők szerint azt mutatja, hogy az amerikaiak a korábbinál bátrabban költik más cikkekre azt, amit az olcsó üzemanyagon megspórolnak.
Ugyancsak részben a hatéves mélységben járó benzinköltségekkel magyarázták a szakértők a Michigan Egyetem nagy figyelemmel kísért fogyasztói bizalmi indexének 91,8 pontra emelkedését (91,3-ről), részben pedig a jó foglalkoztatási kilátásokkal. A bizalom főleg az alsó jövedelmi kétharmadban nőtt, és a jelenlegi kilátásokra vonatkozik. A következő hat hónap kilátásait illető várakozások részindexe csökkent: a megkérdezettek kétharmada úgy véli, hogy jövőre emelkednek a hitelköltségek a Fed kamatemelése miatt.
A holnap megjelenő novemberi inflációs adat már aligha tántorítja el a nyílt piaci bizottság (FOMC) tagjait a csaknem napra pontosan hét éve a 0–0,25 százalékos sávban levő szövetségi alapkamat 0,25 bázispontos emelésétől (ez lesz az első ilyen lépés 2006 óta). A határidős jegyzések alapján 80 százalékos a szigorítás valószínűsége, a különféle hírügynökségi felmérésekben is csak a megkérdezett elemzők három-négy százaléka számít tartásra. A Fed mandátuma kettős: az infláció mellett a munkanélküliségre is figyelnie kell. Most a munkanélküliség 5 százalékos, lényegében megfelel a 4,9 százalékos célszámnak, és bár az inflációs mutató messze van a kitűzött 2 százaléktól, a deflációs félelmek enyhültek.
Sokan persze azzal is indokolják emelési várakozásukat, hogy a Fed egyszerűen nem tehet mást. A lépés olyan régen a levegőben van, az elmúlt hetek kommunikációja olyan egyértelmű volt – mondják elemzők –, hogy ha most mégis a tartás mellett maradna a FOMC, az újraélesztené az USA, illetve a világ gazdaságának állapotával kapcsolatos aggályokat, rongálná a Fed szavahihetőségét, és óriási piaci zűrzavarhoz vezetne. Az emelés viszont nem zavarná meg különösen a piacokat, hiszen jószerivel már be van árazva, a szereplők valószínűleg inkább arra figyelnek majd, milyen utalások lesznek a közleményben, illetve Janet Yellen Fed-elnök sajtótájékoztatóján a jövőre várható további lépésekre. A piac két-három, egyenként 25 bázispontos emelésre számít, a Fed viszont ennél agresszívabb: a FOMC-tagok és a Fed-elnökök szeptemberi előrejelzése szerint 2016-ban 1,1–2,1 százalék közti alapkamat várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.