Elemzők szerényebb, 1,2 százalékos visszaeséssel számoltak. Ezzel immár sorozatban harmadik negyedéve csökken a gazdaság teljesítménye, egyre mélyebb recesszióba sodorva Dél-Amerika legerősebb államát. A modern adatszolgáltatás bevezetése, 1996 óta nem volt hasonlóra példa. A szeptemberrel zárult három hónapban 4,5 százalékkal csökkent a GDP 2014 hasonló időszakához mérten.
A brazil gazdaságot korrupciós botrányok sora, január óta ötről nyolc százalékra ugró munkanélküliségi ráta, erősödő bűnözés és a társadalom szétszakadása jellemzi. A középosztály és a szegények közötti szakadék egyre mélyebb, ráadásul előbbiek költekezési hajlandósága is alaposan visszaesett a bizonytalan gazdasági helyzet miatt. Mindez markáns inflációs nyomással párosul, az éves árindex a 10 százalékot közelíti, a havi drágulás pedig immár hónapok óta egy százalék körüli. A közbizalom csökken, a korrupció elleni fellépés pedig hatástalan.
Az állami olajipari óriásnál, a Petrobrasnál feltárt súlyos kenőpénzbotrány a politikát is átszőtte, a múlt héten a nyomozás hátráltatásáért őrizetbe vették a kormánypárt szenátusi frakcióvezetőjét, ami azt jelzi, hogy Dilma Rousseff elnök környezetében is felütötte fejét a korrupció, erodálva az elnöknek az üzleti és közbizalom helyreállítására és az államháztartás rendbe tételére vonatkozó törekvéseit. A befektetők távolmaradása ilyen körülmények közepette természetes magatartás, a beruházások kilencedik negyedéve tartó hanyatlásának még nem látni a végét.
A brazil központi bank már 14,25 százalékra emelte az alapkamatát, hogy kordában tartsa az inflációt. Káros mellékhatásként azonban a hitelköltségek is az égbe szöktek, megfontolásra késztetve a fejlesztési forrásokat kereső vállalatokat. A hitelminősítők közül a Standard & Poor’s már bóvliba vágta a brazilokat, és további leminősítést előrejelző negatív kilátást tart érvényben. A Moody’snál és a Fitchnél még a befektetési határvonal felett vannak egyetlen fokozattal, a kérdés csak az, hogy meddig.
Rousseff egyelőre képtelen átvinni a törvényhozáson az ilyenkor szükséges megszorító intézkedéseket, a saját hatáskörébe tartozó takarékossági lépések megtétele pedig kevés a recesszió leküzdéséhez, viszont mélyíti a politikai válságot. A Bloomberg konszenzusa szerint a következő két negyedévben folytatódik a recesszió, utána stagnálás jellemzi a gazdaságot. A központi bank felmérése szerint az idén 3,2, jövőre 2,04 százalékos gazdasági visszaesés vár Brazíliára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.